Tektura falista w opakowaniach

Tektura falista w opakowaniach Tektura falista to ważny materiał wykorzystywany w przemyśle opakowaniowym. Wykonane z nich opakowania posiadają szereg zalet, a europejski rynek opakowań tekturowych rozwija się od bardzo stabilnie.

Opakowania z tektury falistej zajmują dominującą pozycję w sektorze opakowań m.in. w transporcie owoców i warzyw. Ponad 70 proc. całości transportowanego tonażu korzysta z pojemników wyprodukowanych z różnych rodzajów tektury falistej. W Europie każdego roku konsumowane jest ponad 100 mln ton świeżych owoców i warzyw, a zdecydowana większość ekspertów od rynku prognozuje utrzymanie tendencji stabilnego wzrostu. Jedynie w przeciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedaż opakowań wytworzonych z tektury falistej wzrosła o ponad 25 proc., od poziomu 29 mld mkw. w 1996 r. do ponad 40 mld mkw. obecnie. To imponujący przyrost zważywszy, że w międzyczasie występowała niekorzystna koniunktura rynkowa.

Tektura falista jest materiałem, który idealnie sprawdza się przy transporcie. Istnieje wiele specyficznych wymagań dla opakowań przeznaczonych do transportu: muszą one skutecznie chronić towar; posiadać stosunkowo niewielką masę ograniczając koszty surowca; powinny być wygodne podczas obrotu. Umieszczone na paletach powinny odpowiadać standardom w zakresie bezpieczeństwa transportu oraz sprzyjać maksymalizacji oszczędności powierzchni załadunkowej.

Tektura falista w opakowaniach

Wielofunkcyjność to „naturalna” korzyść opakowań z tektury falistej. Wyposażenie opakowań z tektury falistej w unikalne rozwiązania wzmacniające ich konstrukcję sprzyja zachowaniu naturalnych walorów produktów zarówno podczas transportu jak i wysokiego składowania w magazynach. Dodatkowo, możliwe jest zaopatrzenie takich opakowań w profilowane uchwyty lub otwory wentylacyjne. Opakowania z tektury falistej skutecznie zapobiegają powstawaniu strat wywoływanych obrażeniami skórki lub miąższu, jakim najczęściej podlegają owoce i warzywa w transporcie lub obrocie w placówkach handlowych.

Przewagi opakowań z tektury falistej w logistyce widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Do najważniejszych zalet w tym aspekcie należą takie cechy jak: solidna konstrukcja - możliwość pionowego składowania pozwala na oszczędność powierzchni i ograniczenia niezbędnej kubatury w transporcie, w przechowywaniu; modularność, czyli mnogość potencjalnych rozwiązań w oparciu o ujednolicone standardy.

Wymiary specjalistycznych rodzajów opakowań z tektury falistej odpowiadają wymiarom zunifikowanego systemu Europalet, zabezpieczając przed zbytnim przeciążeniem środka transportu, a jednocześnie dbając o najefektywniejsze wykorzystanie cennej powierzchni załadunkowej. Stosowanie opisanego rodzaju opakowań w transporcie owoców i warzyw zapewnia wysoką opłacalność na terenie całej UE. Opakowania z tektury falistej spełniające standardy, przyczyniają się do redukcji kosztów generowanych w łańcuchu zaopatrzenia nawet o 28 proc.

Czytaj więcej:
Papier 44