To może być hit: przetwarzanie tworzyw sztucznych w Toruniu

To może być hit: przetwarzanie tworzyw sztucznych w Toruniu
W połowie 2011 r. firma Kamitec uruchomi w Toruniu pierwszą na świecie instalację do przetwarzania tworzyw sztucznych zawartych w odpadach komunalnych na energię elektryczną i cieplną.

O projekcie informuje portal wnp.pl. Zakład funkcjonujący w oparciu o stanowiącą alternatywę dla spalarni śmieci, innowacyjną technologię ACREN, powstanie w Toruniu, w miejscu gdzie dotychczas znajdowały się instalacje spółki Elana. Inwestycja pochłonie 45 mln złotych i będzie współfinansowana ze środków UE. W jej wyniku powstanie ok. 100 nowych miejsc pracy. Będzie ona realizowana w trzech etapach. Zakład zostanie uruchomiony w połowie 2011 r. i początkowo będzie przetwarzał tworzywa sztuczne zawarte w odpadach.

Nowoczesny obiekt będzie przerabiał ok. 28 tys. ton odpadowych tworzyw sztucznych rocznie, czyli tyle, ile wytwarza w tym czasie 40-tysięczny ośrodek miejski. Instalacja będzie w stanie przerobić 2,5 tony odpadów w ciągu godziny.

Kamitec, ACREN

Tworzywa sztuczne stanowią obecnie ok. 10-12 proc. wszystkich odpadów komunalnych w regionach miejskich. Z uwagi na rozwój gospodarczy kraju należy się spodziewać, że ilość ta będzie w następnych latach sukcesywnie rosła. Z przerabianych tworzyw sztucznych zawartych w śmieciach zakład w Toruniu będzie odzyskiwał czystą ekologicznie energię elektryczną. Produkowana w zakładzie energia będzie sprzedawana do sieci elektroenergetycznej.

Energia elektryczna będzie powstała dzięki wykorzystaniu opatentowanej przez Kamitec technologii depolimeryzacji tworzyw sztucznych. Metoda ta jest główną częścią opracowanej przez firmę technologii ACREN. Pozwala na odzyskanie z tworzyw sztucznych wysokiej jakości paliwa zbliżonego do diesla, które jest następnie spalane w agregatach prądotwórczych. W ten sposób powstaje energia elektryczna oraz cieplna. Technologia umożliwia łatwe magazynowanie wyprodukowanego z odpadów paliwa i produkowanie z niego energii w momencie, kiedy faktycznie jest na nią zapotrzebowanie. Ponadto pozwala na odzysk energii na poziomie 85 proc. i to w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Stanowi to olbrzymią przewagę nad innym oferowanymi na rynku sposobami utylizacji odpadów, na przykład spalarniami. W ich przypadku energii nie da się magazynować i jest ona odzyskiwana zaledwie na poziomie 30-35 proc., zanieczyszczając przy tym atmosferę.

O lokalizacji inwestycji w Toruniu zadecydowało położenie geograficzne miasta, sąsiadujące z głównymi szlakami komunikacyjnymi w kraju oraz rozbudowana infrastruktura terenów, na których powstanie zakład. Nie bez znaczenia był także dostęp do wykwalifikowanych pracowników Elany - toruńskiej firmy przeżywającej kłopoty finansowe.

Ja informuje portal wnp.pl po zakończeniu drugiego etapu inwestycji działalność zakładu zostanie rozszerzona o utylizację opakowań wielowarstwowych, z których będzie odzyskiwane aluminium i tektura. Docelowo obiekt w Toruniu zostanie dostosowany do pełnego wykorzystania technologii ACREN i przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów komunalnych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości śmieci składowanych w regionie na wysypiskach i tym samym wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Zakład w Toruniu będzie wówczas w stanie przetworzyć ok. 45 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Zakończenie trzeciego etapu inwestycji jest planowane w 2012 r.

Wykorzystano informacje serwisu wnp.plMarcin1
Marcin1

Wysłany: 2009-11-08 22:08:30

Ten system jest już znany dla nas od 1999r. Produkcja trwała do 2005r. Dopóki państwo nie nałożyło akcyzy i odebrało zwolnień podakowych z paliwa uzyskanego z odpadów opakowań z tworzyw sztucznych. Martwię się o recycling Polski prowadzę go 15lat a tym co nim rządzą 4 lata trudno go zrozumieć. Są jak psy ogrodnika. Wstydzcie się decydenci za recycling Polski powinniśmy być szejkami europy a tymczasem prosimy się o surowce energetyczne. Nie wykonamy poziomów odzysku które dyktuje unia z powodu wspomnianych fiskalnych mechanizmów. Aby nad tematem debatawać zaproszcie prawdziwych recyklerów a nie tylko organizacje odzysku itp. które nie wiedzą jak wyglądają odpady.Krzysztof Łapuszyński

Sebastianwegrzyn
Sebastianwegrzyn

Wysłany: 2010-12-05 20:22:22

Krzychu ma rację!!!Organizacje odzysku przewalają tylko papiery natomiast to my recyklerzy odwalamy brudną robotę!!!