Top menedżerowie o przyszłości sektora chemicznego

Z kolei Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn wskazywał, że polska chemia stoi jednak przed szansą na wzmocnienie pozycji w skali globalnej. Jako przykład udanego wdrożenia innowacji Leszkiewicz podał budowę instalacji do produkcji plastyfikatorów bezftalanowych, której rozruch rozpoczął się w ub. tygodniu. Patrząc w przyszłość Grupy Azoty, Leszkiewicz stwierdził, iż spółka będzie zmierzać przede wszystkim do produkcji wysoko zaawansowanych produktów (jak np. specjalistyczne nawozy z mikrocząstkami).

W debacie podejmowano też temat poprawy efektywności sektora chemicznego, który wprawdzie rozwija się dynamicznie, ale ciągle wymaga modernizacji i pełnego wykorzystania swoich najważniejszych atutów.

- Mamy śladowe ilości ropy i brak argumentów, by wpłynąć na jej ceny - mówił Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu Grupy Lotos. - Swoich mocnych stron musimy zatem szukać gdzie indziej. Ja upatruję ich w zasobach naukowych i wykształconych, zdolnych ludziach, którzy czują satysfakcję, że mogą bezpośrednio wpływać na wynik i rozwój przedsiębiorstwa.

Ciekawymi spostrzeżeniami nt. światowego rynku chemicznego podzielił się z rozmówcami i słuchaczami Tomasz Piec z firmy Synthos. Na marginesie rozważań na temat strategii rozwoju spółki Piec podkreślił, iż niedawne lokomotywy wzrostu - kraje azjatyckie czy Brazylia - weszły w okres spowolnienia rozwoju, co nie jest bez znaczenia dla polskiej i europejskiej chemii.

Chemical Industry Forum


Podczas kończącej konferencję uroczystej gali rozdania nagród "Diamenty Polskiej Chemii" ogłoszono laureatów konkursu dla najlepszych podmiotów sektora chemicznego.

Patronat honorowy nad Polish Chemical Forum objęło Ministerstwo Skarbu Państwa. Partnerami strategicznymi wydarzenia są Grupa Azoty, Anwil oraz Lotos. Portal Plastech.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.katoda katoda
*.75.69.136

Wysłany: 2014-11-25 23:18:44

Wypowiedź Zielińskiego doskonale obrazuje poziom świadomości Polaków nt. globalnego ocieplenia i jego przyczyn. Ale czego wymagać od przeciętnego Kowalskiego, skoro szef izby chemicznej, osoba ze stopniem naukowym i o dużym wpływie na rozwój przemysłu, ma klapki na oczach i nie potrafi wyobrazić sobie skutków rabunkowej gospodarki zasobami...