Tworzywa chronią klimat

Tworzywa chronią klimat Tworzywa sztuczne to ochrona klimatu, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi i bezpieczne życie – przypomina stowarzyszenie PlasticsEurope w swoim corocznym raporcie poświęconym tworzywom.

Tworzywa sztuczne odgrywają znaczącą rolę w zrównoważonym rozwoju w wymiarze ochrony środowiska, umożliwiają przyjazną dla środowiska produkcję opakowań ochronnych, lekkich i bezpieczniejszych elementów samochodów, telefonów komórkowych, materiałów izolacyjnych w budownictwie, sprzętu medycznego. I tym właśnie aspektom poświęcona jest spora część publikacji PlasticsEurope.

Ochrona klimatu osiągana za sprawą użycia tworzyw sztucznych ma miejsce na wielu polach. Dla przykładu w motoryzacji ok. 40 proc. z zastosowanych tworzyw przyczynia się do zmniejszenia masy samochodu, dzięki czemu można znacznie obniżyć zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla. Dalsze 60 proc. stosowanych w motoryzacji tworzyw podnosi komfort bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Mniejsza masa nowoczesnego samochodu uzyskana dzięki zastosowaniu elementów z tworzyw sztucznych przekłada się ponadto na oszczędność ponad 500 litrów paliwa na dystansie 150 tys. km, co ma bezpośredni związek z redukcją kosztów. Także w najnowszych samolotach, np. Airbus 380, zaawansowane technologicznie kompozyty z tworzyw sztucznych obniżają masę maszyny i zużycie paliwa. Dzięki tworzywom wirniki turbin wiatrowych mogą być dłuższe i przez to bardziej wydajne. Tworzywa zwiększają także wydajność elementów ogniw fotowoltanicznych.

Dzięki izolacjom z tworzyw sztucznych można także utrzymać ciepło lub chłód w budynkach. To ważne, bo niemal 40 proc. zużycia energii pierwotnej na całym świecie przypada na budynki. Dlatego też skuteczna izolacja stała się jednym z najważniejszych zadań, które umożliwią realizację postanowień protokołu z Kioto.

Wpływ na środowisko przynoszony przez tworzywa widać nie tylko w sektorze motoryzacyjnym i budowniczym, ale też w branży spożywczej. Lekkie opakowania z tworzyw sztucznych zarówno zmniejszają masę przewożonych towarów jak i ograniczają ilość produktów, które się marnują. Obie korzyści przekładają się na obniżenie emisji CO2. Szacuje się, że bez opakowań z tworzyw sztucznych masa innych materiałów opakowaniowych wzrosłaby czterokrotnie, a emisja gazów cieplarnianych dwukrotnie, koszty 1,9 razy, zużycie energii 1,5 raza, a ilość odpadów 1,9 razy. Wraz ze wzrostem wykorzystania tworzyw sztucznych efekt ten co roku będzie się zwiększał.

Opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się również do oszczędności zasobów naturalnych. Chronią żywność podczas transportu z gospodarstw rolnych. Dla przykładu w krajach rozwijających się 50 proc. żywności marnuje się już w drodze z gospodarstwa rolnego. Ponadto w supermarketach owoce i warzywa leżące luzem generują o 26 proc. więcej strat niż produkty wstępnie opakowane.1,5 grama folii przedłużą żywotność produktów spożywczych z trzech do 14 dni. 10 gramów wielowarstwowej folii do pakowania mięsa w atmosferze modyfikowanej przedłuża jego świeżość z kilku dni do ponad tygodnia. Ilość dwutlenku węgla związana z wyprodukowaniem jednej porcji mięsa jest 100 razy większa niż w przypadku wytwarzania folii wielowarstwowej.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum