Tworzywa sztuczne na arenach olimpijskich w Soczi

Tworzywa sztuczne na arenach… Rozpoczynające się zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi to nie tylko zmagania sportowe, ale także potężna inwestycja - 50 mld dolarów, które pochłonęła organizacja zawodów, to więcej, niż sumaryczny koszt wszystkich poprzednich zimowych igrzysk. Ta astronomiczna suma obejmuje nie tylko budowę odpowiednich obiektów, ale także olbrzymie wydatki na zaniedbaną infrastrukturę miejską.

W wielu obiektach, które powstały w Soczi, wykorzystano rozwiązania firmy Dow Chemical Company - oficjalnego sponsora igrzysk. Dow dostarczył szereg materiałów zarówno do budowy aren sportowych, jaki i infrastruktury miejskiej. Produkty chemicznego giganta znalazły zastosowanie w budowie obiektów parku olimpijskiego, gdzie odbywać się będzie turniej hokejowy, zawody w curlingu, łyżwiarstwie szybkim i figurowym; były także używane do budowy stadionu olimpijskiego, gdzie nastąpi ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz dwóch z pięciu obiektów górskich.

Ikoną tych igrzysk jest prawdopodobnie Pałac Lodowy Bolszoj, gdzie szczególnie ważne było zastosowanie odpowiedniego elementu chłodzącego. W tym celu wykorzystano chłodziwo Dowcal, dzięki któremu można utrzymać taflę lodową w odpowiedniej kondycji. Ponadto w Pałacu Lodowym użyto produkt Walocel, poprawiający właściwości mieszanki betonowej, powłoki przemysłowe, zapewniające ochronę elementów metalowych przed korozją, produkty z rodziny Endurance, obejmującej półprzewodniki i izolatory pomagające w przedłużeniu żywotności okablowania oraz systemy poliuretanowe Specflex - użyte jako estetyczny i komfortowy materiał w siedzeniach dla VIP-ów.

Soczi 2014


Rozwiązania Dow zostały wykorzystane także w Sanki Sliding Center, gdzie rozgrywane będą wyścigi saneczkarzy i bobsleistów. Obiekt zlokalizowany jest w trudnym geologicznie terenie, gdzie istotną rolę odgrywała szybkość prac konstrukcyjnych. Wykorzystano tu między innymi rozpuszczalne w wodzie żywice Polyox z zastosowaniem metody suchego wypełniania. W górskich obiektach olimpijskich używano również żywicę akrylową Primal dla ochrony drewna, żywice epoksydowe do ochrony elementów metalowych i podłóg oraz - podobnie jak w przypadku Pałacu Lodowego - półprzewodnikowych materiałów Endurance.

Soczi 2014


Zakres robót infrastrukturalnych w Soczi wymagał zastosowania szeregu wysokiej klasy produktów i technologii. Także w tym przypadku znalazły zastosowanie materiały Dow - począwszy od kabli, przez rury, po powłoki i systemy poliuretanowe.

Igrzyska w Soczi to nie tylko wydarzenie niezwykle wystawne, lecz także jedna z najbardziej kontrowersyjnych imprez sportowych w ostatnich latach. Powody są wielorakie - krytycy "igrzysk Putina" wskazują między innymi na łamanie praw człowieka w Rosji czy brak zrozumienia dla kwestii równowagi ekologicznej. Z pewnością nie jest to dla sponsorów wydarzenia sytuacja komfortowa, ale - jak mówi Robert Stankiewicz, prezes Dow Polska - dla jego koncernu obecność na igrzyskach stanowi przede wszystkim wsparcie dla ruchu olimpijskiego. Z pewnością kontrowersje wokół igrzysk nie umniejszą emocji związanych z rywalizacją sportowców.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014 potrwają od 7 do 23 lutego br. To pierwsze zimowe igrzyska zorganizowane w Rosji.