Tworzywa sztuczne na mundialu

Także buty do gry przeszły znaczącą ewolucję - nie są to dziś nieforemne buty szyte z brązowej skóry, lecz zaawansowane konstrukcje w 70 proc. wykonane z tworzyw sztucznych. But piłkarski waży dziś 0,2 kg, jest odporny na rozdarcia i inne uszkodzenia, nie przepuszcza wody i zapewnia wentylację stopy. Także kołki wykonuje się dziś ze specjalnych tworzyw. Nowym trendem są buty z dzianiny dopasowujące się do stopy - górna część buta, przypominająca skarpetkę, połączona jest z cienką podeszwą wykonaną z tworzyw.

Mówiąc o mundialu, nie sposób nie wspomnieć o arenach, na których będą rozgrywane pojedynki piłkarskie. Z dwunastu stadionów na uwagę zasługują zwłaszcza trzy - Estádio do Maracanã w Rio de Janeiro, Estádio Nacional Mané Garrincha w Brasilii oraz Arena da Amazônia w Manaus.

Pierwszy z nich to obiekt gruntownie zmodernizowany pod kątem tegorocznych rozgrywek. Na specjalną uwagę zasługuje pokrycie dachowe wykonane z membran powlekanych tworzywem sztucznych. Odznaczająca się lekkością konstrukcja dachowa wykonana została przy wykorzystaniu wzoru leżącego koła szprychowego.

Stadion Maracana


Także dach obiektu zbudowanego w stolicy kraju jest wyjątkowy - przezroczysta konstrukcja zapewnia naturalne oświetlenie boiska, a powłoka pochłaniająca promieniowanie UV zabezpiecza widownię. W tym przypadku ważny jest wewnętrzny pierścień, składający się z płyt z tworzywa sztucznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było zrezygnować z drogich wsporników.

Wygląd stadionu w Manaus nawiązuje do bogactwa przyrody Amazonii. I znów na uwagę zasługuje konstrukcja dachowa - zastosowanie mocnych i trwałych włókien z tworzyw oraz membrany z włókna szklanego doskonale sprawdza się jako konstrukcja odprowadzająca duże ilości wody, a jednocześnie nadaje całości lekki i filigranowy wygląd.

Arena Amazonia


Organizatorzy MŚ zapewniają, że impreza będzie miała niewielki wpływ na środowisko. Jednym z czynników, który ma tutaj kapitalne znaczenie, jest właśnie powszechne stosowanie tworzyw sztucznych, np. w opakowaniach czy środkach transportu.

Niewątpliwie tworzywa sztuczne można uznać za cichych bohaterów współczesnego sportu, warto jednak o nich pamiętać, zachwycając się wirtuozerią gwiazd futbolu.