Tworzywo Impet PET

Tworzywo Impet PET
Koncern Ticona wprowadził na rynek tworzyw sztucznych surowiec o handlowej nazwie Impet PET.

Materiał Ticony to wtryskowy termoplastyczny poliester na bazie politereftalanu etylenu. Swoje główne zastosowanie znajduje w produkcji wyprasek technicznych narażonych na ekstremalne obciążenia. Wszystkie jego odmiany są w różnym stopniu wzmocnione włóknem szklanym w celu podniesienia właściwości mechanicznych.

Aby uzyskać optymalne właściwości wypraski, granulat trzeba przed wtryskiwaniem wysuszyć. Wilgotność materiału pierwotnego i regranulatu nie może przekraczać 0,01 proc. Przekroczenie tej granicy prowadzi bowiem do degradacji hydrolitycznej stopu i wpływa negatywnie na mechaniczne właściwości wyprasek.

Dzięki świetnej płynności tworzywo nadaje się do produkcji skomplikowanych i cienkościennych kształtek. Korzystają z niego wytwórcy z branży elektrotechnicznej i elektronicznej, a także odpowiedzialni za budowę samochodów. Oddzielnym użytkownikiem jest też przemysł budowy maszyn. W tym obszarze takie cechy surowca, jak sztywność i wytrzymałość mechaniczna są szczególnie pożądane przez producentów trwałych łańcuchów, walców, obudów do zaworów i pomp, kół pasowych.

Materiał posiada lepsze właściwości tarciowo - ścieralnościowe niż inne zbrojone włóknami szklanymi tworzywa konstrukcyjne, co predestynuje go do stosowania również w konstrukcjach precyzyjnych na detale, takich jak koła zębate, łożyska, krzywki, płyty kątowe, sprzęgła, zamki.

Tworzywo Ticony - Impet PET


Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 737