Valox - nowe tworzywo GE Plastics o mniejszej palności


Nowe tworzywo Valox ENH GE Plastics posiada wartość indeksu CTI (indeks porównawczy) – zachowanie podczas zwarcia lub przegrzania – na poziomie 325 V w porównaniu do 200 V dla standardowego PBT z wypełnieniem z włókna szklanego.

Materiał GE przewyższa również PBT w zakresie testu GWIT (badanie temperatury zapłonu przy działaniu rozżarzonego drutu), który służy do pomiaru wpływu ciepła pochodzącego z uszkodzonego osprzętu elektrycznego na temperaturę zapłonu materiału. Zapalność tworzywa Valox ENH według testu GWIT wynosi 775 st. C przy 3 mm w porównaniu do 700 st. C dla standardowych gatunków PBT z wypełnieniem z włókna szklanego.

Nowy materiał jest dobrym kandydatem do zastosowań takich jak złącza elektryczne, przekaźniki, gniazda lamp oraz urządzenia gospodarstwa domowego.

Inną ciekawą możliwością omawianego produktu jest połączenie niebromowanej i niecholorowanej technologii ograniczania palności z istniejącymi tworzywami Valox iQ* GE. Pozwoli to klientom wprowadzić rozwiązania całkowicie przyjazne dla środowiska.

Tworzywa Valox iQ pochodzą w 85 proc. z przetworzonych produktów konsumenckich, pochłaniają mniej energii i podczas produkcji wydzielają mniej dwutlenku węgla niż tworzywa tradycyjne.

Technologia ograniczania palności bez stosowania dodatków bromu i chloru pomoże dostosować się do przepisów ochrony środowiska według norm WEEE. Produkt będzie dostępny w handlu w trzecim kwartale 2007 r.


GE Plastics, to działający na całym świecie producent tworzyw sztucznych, znajdujących szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, w produkcji sprzętu medycznego, elektroniki użytkowej, środków transportu i specjalistycznych opakowań, w budownictwie, telekomunikacji i w produkcji nośników optycznych.

Firma wytwarza takie materiały, jak tworzywa poliwęglanowe, ABS, SAN, ASA, PPE, PC/ABS, PBT i tworzywa PEI lub wytrzymałe tworzywa specjalnego zastosowania LNP.

Dział Specialty Film & Sheet firmy GE Plastics wytwarza wysokowytrzymałe folie i płyty z tworzywa Lexan wykorzystywane w licznych wymagających zastosowaniach na całym świecie.

Dział motoryzacyjny firmy GE Plastics jest doświadczonym, ogólnoświatowym dostawcą elementów z tworzyw sztucznych dla pięciu najważniejszych segmentów rynku części samochodowych: poszycie nadwozia i elementy przeszklenia, elementy komory silnika, komponenty, konstrukcja i wyposażenie kabiny oraz oświetlenie.

Jako światowy partner w organizacji Igrzysk Olimpijskich, firma GE jest wyłącznym dostawcą nowatorskich produktów i usług niezbędnych podczas tego typu imprez.