W przyszłości wtryskarki staną się jeszcze bardziej samodzielne

W przyszłości wtryskarki staną…

Rozmowa z Davidem Pinterem, menedżerem sprzedaży wtryskarek Roboshot w regionie Europy Wschodniej w FANUC Europe.

Szybki rozwój technologii cyfrowych otworzył szeroko drzwi do tzw. ery Przemysłu 4.0. W jaki sposób cyfryzacja wpływa na rozwój branży wtryskarek i jak zmienia ona podejście do procesu formowania wtryskowego?

Przemysł 4.0 opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest „Internet Rzeczy” (z ang. IoT, Internet of Things), który pozwala na globalny dostęp do danych oraz maszyn, a drugim „inteligencja maszynowa”, która zakłada pełną autonomizację procesów produkcyjnych, wliczając w to organizację produkcji oraz reakcję na zmiany zapotrzebowania rynku na produkt o konkretnych parametrach.

Firma FANUC doskonale zdaje sobie sprawę, że postęp w przemyśle przynosi potrzebę umiejętnego łączenia know-how procesowego, czyli wiedzy odnoszącej się do tego, jak tworzyć optymalne rozwiązania dla poszczególnych procesów wytwórczych, z kompetencjami cyfrowymi. W przetwórstwie tworzyw sztucznych, które z natury są innowacyjne i gdzie proces odbywa się w gnieździe produkcyjnym w oparciu o skomplikowane i kosztowne narzędzie jakim jest forma wtryskowa, ma to szczególne znaczenie; dlatego nasz cel realizujemy na kilka sposobów.

Pierwszy z nich dotyczy filozofii tworzenia produktów. Jako jedyny dostawca na rynku mamy 100% kontrolę nad komponentami maszyn i robotów, bo produkujemy je wyłącznie we własnych fabrykach w Japonii. Analizując przebieg poszczególnych procesów wytwórczych (w oparciu o dane) zyskujemy pewność, że gotowy produkt spełnia najwyższe standardy jakościowe i nie zaskoczy naszego klienta w zderzeniu z żywą produkcją. Dysponując bardzo dużą wiedzą na temat komponentów i ich zachowania się w ściśle określonych warunkach, np. odnośnie do tego jakie prądy lub luzy występują w silnikach podczas pracy, jakie efekty pojawiają się na skutek zmian temperatury etc., możemy tworzyć unikalne funkcjonalności oparte o wybrane parametry, znane wyłącznie konstruktorom naszej firmy.

2020-07-08-fanuc-portre-david-pinter1
David Pinter, menedżer sprzedaży wtryskarek Roboshot w regionie Europy Wschodniej w FANUC Europe

Warto dodać, że zaawansowana serwotechnologia FANUC i możliwość odzyskiwania energii podczas realizacji procesu sprawiają, że nasze wtryskarki Roboshot zużywają o 50–70% mniej energii w porównaniu z maszynami hydraulicznymi i nawet o 10–15% w porównaniu z konkurencyjnymi wtryskarkami elektrycznymi.

Drugi sposób to wyposażanie maszyn w coraz szerszy zakres funkcji bazujących na sztucznej inteligencji. Dzięki ich obecności istnieje możliwość automatyzacji, a jednocześnie precyzyjnej wizualizacji wszystkich etapów procesu wtrysku. To przekłada się na wzrost poziomu kontroli użytkownika (nad procesem i elementami maszyny), poszerzanie się pola do wprowadzania nagłych modyfikacji stosownie do potrzeb, a także gwarancję spełnienia najwyższych norm w zakresie bezpieczeństwa.

Dodatkowym efektem, szczególnie cenionym przez klientów w czasach, gdy na rynku brakuje pracowników i doświadczonych operatorów, jest znaczne uproszczenie obsługi maszyny. Za pomocą nowoczesnego wyświetlacza FANUC PANEL iH Pro użytkownik może kontrolować zarówno pracę maszyny, jak i urządzeń peryferyjnych.
Innym wpływem digitalizacji, o jakim warto tu wspomnieć jest to, że przynosi ona zupełnie nowe możliwości w zakresie zarządzania pracą maszyn. Przykładem realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w naszym wydaniu jest otwarta platforma IIoT FANUC FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive system), umożliwiająca łączenie parków maszynowych w sieć, którą można zarządzać w sposób zdalny za pomocą urządzeń mobilnych i dedykowanych aplikacji. Platforma, zbudowana na kształt "nadrzędnej skrzynki", łączy maszyny CNC, roboty jak i dodatkowe urządzenia peryferyjne oraz czujniki w celu dostarczania zaawansowanych danych do bieżącej analizy i błyskawicznego generowania wniosków biznesowych. System wprowadza możliwość prowadzenia diagnostyki prewencyjnej (z ang. Predictive Maintenance), a więc możliwość aktywnego zapobiegania awariom i nieprzewidzianym przestojom jeszcze zanim one wystąpią. System FIELD jest nastawiony na ciągły rozwój (możliwość tworzenia dedykowanych aplikacji), optymalizację produkcji oraz znaczną poprawę jakości, produktywności, płynności i efektywności kosztowej.

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2

Reportaże

Forum