WW Ekochem: dynamiczny rozwój i profesjonalizm na wielu płaszczyznach

Wspomniał pan o różnych metodach przetwórstwa tworzyw, w których są wykorzystywane urządzenia waszej firmy. Proszę podać przykłady takich urządzeń.

Nasze maszyny przede wszystkim są utożsamiane z przetwórstwem tworzyw sztucznych i tak rzeczywiście jest, chociaż ich zastosowanie jest tak naprawdę bardzo szerokie. I tu należy wspomnieć o wytłaczarkach. Projektujemy oraz budujemy wytłaczarki jednoślimakowe do pracy z tworzywami z grupy poliolefin oraz PVC. Mają bardzo szerokie zastosowanie przy wytłaczaniu rur oraz profili, do rozdmuchu folii, powlekania przewodów i linek, wykonywania wężyków i rurek. Przeznaczone są także do produkcji regranulatu: LDPE, HDPE, PP, PS, ABS, PA, PA+GF, PP+GF. Na naszych wytłaczarkach można też wykonywać kleje typu hot-melt. Zastosowanie naszych wytłaczarek możliwe jest także w branży spożywczej, przy produkcji np. pieczywa chrupkiego.

W branży spożywczej szeroko wykorzystywane są również nasze sortery optyczne, które oferują najwyższą możliwą skuteczność czyszczenia ziaren, nasion. Sortery optyczne do materiałów sypkich doskonale sprawdzają się w separacji i oczyszczaniu żywności wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest jakość i czystość materiału. Skuteczność oczyszczania sięga 99,99%, a dzięki najwyższej możliwej dokładności sortowania straty materiału ograniczone są do minimum.

Kolejne wyroby z naszej oferty to rozdrabniacze, które są przeznaczone dla wielkogabarytowych odpadów poprodukcyjnych z tworzyw sztucznych. Sprawdzają się przy rozdrabnianiu dużych elementów o sporej twardości, takich jak zlepy, rury, elementy automotive, butelki, pojemniki, skrzynki itd. W ofercie są również urządzenia do wytłaczania z rozdmuchiwaniem, do produkcji opakowań takich jak butelki, kanistry, pojemniki, wkłady do zniczy, a także wyrobów przemysłowych dla branży motoryzacyjnej, sanitarnej czy drogowej. Oferujemy też linie do regranulacji folii, linie do granulacji, wirówki, wytłaczarki konikalne, compoundery i układy plastyfikujące. Proponujemy nie tylko produkcję i sprzedaż maszyn, ale również kompleksową ofertę związaną z doradztwem i wsparciem technicznym. Podpowiadamy optymalne rozwiązania, doradzamy, świadczymy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Trzy lata temu dotknęło was nieszczęście. Pożar, który wówczas wybuchł na terenie zakładu, objął powierzchnię ponad 2000 m2. Dziś to dla was już tylko wspomnienie?

Tak, to było prawdziwe nieszczęście. W pożarze straciliśmy przede wszystkim miejsce pracy dla wielu osób, to znaczy biurowiec, a także jedną z hal produkcyjnych i sporo surowca… Na dodatek ubezpieczyciel zwlekał ponad rok z wypłatą odszkodowania, mimo jasnej i klarownej sytuacji: w trakcie prowadzonego po zdarzeniu śledztwa ustalono, że pożar wybuchł w wyniku nieumyślnego zaprószenia ognia z zewnątrz (rzucony niedopałek) w lipcową niedzielę, kiedy w firmie nie było żadnych pracowników (to jedyny plus tej sytuacji, że nikt nie ucierpiał).

Dziś staramy się już jak najmniej wspominać to zdarzenie. W pierwszej kolejności wybudowana i wyposażona w maszyny została hala produkcyjna. To pozwoliło nam na utrzymanie tempa wzrostu sprzedaży i dalszy rozwój firmy. Teraz kolej na biurowiec: mamy już nowe miejsce i jego projekt. Czekamy na pozwolenia i najprawdopodobniej na wiosnę rozpoczniemy budowę długo oczekiwanego biura. Oczywiście to zdarzenie wiele nas nauczyło. Przede wszystkim lepszego i dokładniejszego doboru firmy ubezpieczeniowej. Nasz nowy ubezpieczyciel przeprowadził u nas profesjonalny audyt, wydał zalecenia i konsekwentnie pilnuje ich realizacji. To daje nam poczucie lepszego przygotowania na ewentualne zdarzenia.

W tym miejscu chciałbym kolejny raz podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w różnej formie zaraz po tragedii. Był to dla nas bardzo ciężki czas, jednak wsparcie, które otrzymaliśmy od naszych klientów i dostawców było dla nas ogromnie ważne.

Jakie są najbliższe plany firmy? Co planujecie jeszcze rozwijać?

Firma cały czas rozwija się bardzo dynamicznie, zwiększając zarówno obszar działania, jak i rozszerzając swoją ofertę. Najważniejsze plany inwestycyjne na rok 2022 to, jak wspomniałem, budowa nowego biurowca, wdrożenie nowoczesnego, zintegrowanego oprogramowania do zarządzania firmą klasy ERP z elementami sztucznej inteligencji w planowaniu, rozbudowa magazynów i przygotowanie dokumentacji i projektów nowej, większej hali do produkcji maszyn. To w skrócie plany na przyszły rok. Żeby móc je zrealizować, musimy stale rozwijać naszą sprzedaż, sięgając po coraz większych i bardziej wymagających klientów z całego świata. 

Rozmawiał: Jacek Leszczyński


Czytaj więcej:
Maszyny 596
Wywiad 292

Absorber wilgoci, granulaty i regranulaty
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Absorber wilgoci, granulaty i regranulaty TPE, przemiały, wytłaczarki, butelczarki, ślimaki, urządzenia peryferyjne,

Polska, 87-123 Dobrzejewice, Akacjowa 1, Głogowo

Reportaże

Forum