Wiodący polski producent folii opiera się na systemie recyklingu ARTEC

Wiodący polski producent folii opiera się na systemie recyklingu ARTEC
Jeden z największych przetwórców odpadowej folii polietylenowej w Polsce, firma CONKRET z Kowalewa Pomorskiego, średnio w miesiącu przerabia jej ok. 1.300 ton na wysokiej jakości granulat. Aby zwiększyć potencjał w dziedzinie recyklingu CONKRET zamówił w czołowej austriackiej firmie ARTEC nową linię recyklingową o wydajności do 1.000 kg/godz., co niemalże podwoi zdolności przerobu w firmie CONKRET. Niniejszy raport projektu umożliwia wgląd w rozwiązania techniczne tego systemu recyklingu.

Recykling i przetwarzanie używanej folii na gotowy do użycia granulat jest procesem wieloetapowym. Nie ogranicza się jedynie do rozdrabiania folii, podawania do systemu wytłaczania, uplastyczniania i granulacji, lecz obejmuje także usuwanie zanieczyszczeń stałych i włóknistych, takich jak wióry metalowe i drewniane, włókna papierowe lub tekstylne oraz substancji chemicznych, np. farby drukarskiej. Linie zaprojektowane do konkretnego zastosowania obejmują sekwencję podprocesów i odpowiednich urządzeń.

System recyklingu ARTEC


ARTEC-KASKADA robi różnicę
Od powstania firma ARTEC specjalizuje się w technologii recyklingu folii z tworzyw sztucznych i opracowała urządzenia zdolne do przetwarzania odpadów o wysokim stopniu zanieczyszczenia. W tym konkretnym przypadku stopień zanieczyszczenia był większym wyzwaniem niż w poprzednich systemach zbudowanych dla tego klienta. Tym razem specjalnym wymogiem była możliwość przetwarzania płatków folii, głównie pochodzących z torebek plastikowych. Oprócz zwykłego w takim przypadku zanieczyszczenia, charakteryzują się one wysoką zawartością farby drukarskiej. W tym celu „kaskadowy” system firmy ARTEC został połączony z bardzo wydajnym, dwustopniowym układem filtrowania i odgazowania o wydajności 1.000 kg/godz.

W tym konkretnym projekcie, głównymi częściami składowymi systemu kaskadowego są dwie pracujące szeregowo wytłaczarki jednoślimakowe: jedna ARTEC 145-38 o ślimaku 145 mm i stosunku (L/D) = 38:1, oraz druga ARTEC 145 C o stosunku L/D = 25:1, w połączeniu z dwoma zespołami filtrująco-odgazowującymi.

wytłaczarka Artec

Forum

Marc810

Linia produkcyjna do rurek PE 2018-06-21

Jan_sz

Rozpoznanie tworzywa 2018-06-20

Loko83

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2018-06-19

Iebm

Czas cyklu 2018-06-18

Bronio

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-06-16

Reportaże