Wtryskarki - hybrydowe czy elektryczne, nowe czy używane?

Koszty zakupu wtryskarki można znacznie ograniczyć, wybierając używane wtryskarki – są dużo tańsze, jednak mogą być często pozbawione ochrony serwisowej, a źródło ich pochodzenia często bywa "nieznane". Do zalet inwestycji w używaną wtryskarkę należy przede wszystkim oszczędność. Takie obniżenie kosztów produkcji jest istotne nie tylko dla długo prosperujących zakładów, ale również dla początkujących firm, które borykają się z problemem ograniczonego budżetu oraz wysokimi kosztami wejścia w biznes.

Dzięki korzystnym cenom używanych maszyn nie ma potrzeby wybierać między ceną a jakością, a środki można zainwestować w trwałe urządzenia dobrej klasy. Starsze modele zwykle cechują się podobną skutecznością, co ich nowsze odpowiedniki, a niekiedy można liczyć na tańsze usługi serwisowe, większą dostępność części zamiennych oraz surowców.

Przy zakupie maszyny używanej, działającej wcześniej w innym zakładzie produkcyjnym, czasami istnieje możliwość jej obejrzenia. Przeważnie maszyny takie są przetestowane na różnych surowcach, dzięki czemu można przewidzieć, jak podczas obróbki zachowa się dane tworzywo, co pozwala ocenić użyteczność danego modelu, biorąc pod uwagę jakość i sposób wykonania produktu.

Istnieje też możliwość sprawdzenia poprawnego działania samej maszyny i zaobserwowania najlepszego ustawienia i połączenia z innymi elementami linii produkcyjnej. Korzystając z informacji dotyczących wcześniej stosowanych ustawień, można skrócić czas potrzebny na optymalizację procesu technologicznego.

Niekiedy przy zakupie nowego urządzenia od producenta czas oczekiwania na montaż i dostawę może wynosić nawet 3–6 miesięcy. Maszyny używane przeważnie znajdują się w stanie gotowym do natychmiastowego użytku.

Należy pamiętać, że zakup używanych urządzeń – tak jak każde rozwiązanie – posiada również swoje słabe strony. Aby wykluczyć duży stopień zużycia, ewentualne braki lub ukryte usterki, przed zakupem należy przeprowadzić fachową ekspertyzę i przegląd techniczny sprzętu. Zadbane i regularnie kalibrowane narzędzia mogą sprawnie funkcjonować przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dana maszyna może wykazywać bardzo niewielki stopień zużycia. Urządzenia są sprzedawane z wielu przyczyn, niekiedy czysto logistycznych, np. zmiana dostawcy, branży, surowca, czy remont zakładu produkcyjnego. Nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zakupem można też uniknąć wybierając zaufanego pośrednika – firmę, która zajmuje się takimi sprawami.

Należy również uważać na tzw. lifting wtryskarki – zdarza się i tak, że przed wystawieniem na sprzedaż wtryskarka np. jest przemalowana i starannie wyczyszczona. Niestety, jakość urządzenia po takim zabiegu nie ulega większej poprawie. Zdarzają się również przypadki, że wtryskarki zostały poddane jakiejś "globalnej" modernizacji. Wówczas sprzęt wydaje się być jak nowy – podczas tego tzw. "remontu" wymieniane lub regenerowane są newralgiczne i najbardziej narażone na uszkodzenia części. Z reguły ważnym jest sprawdzenie, czy urządzenie nie ma mikropęknięć.

Istnieje wiele możliwości zakupu urządzeń z drugiej ręki; wystarczy śledzić informacje i ogłoszenia dotyczące upadłości lub zmiany lokalizacji istniejących zakładów przemysłowych, licytacji przeprowadzanych przez agentów w domach aukcyjnych czy komorniczych. Popularnym ostatnio rozwiązaniem są sklepy internetowe i portale aukcyjne. Korzystanie z powyższych możliwości jest komfortowe, a zgromadzenie wielu różnorodnych ofert w jednym miejscu pozwala na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Przy wyborze warto kierować się wiarygodnością portalu, konkurencyjnością cen i wszechstronnością ofert.

Nowe maszyny mają załączone instrukcje obsługi – taka instrukcja to dobra podstawa i źródło wiedzy dla ludzi zajmujących się obsługą wtryskarek, jednak powinni to być doświadczeni specjaliści, znający obsługę takich maszyn i techniczny język, jaki stosowany jest w tego typu opracowaniach. Nie zawsze wygląda to tak "różowo" w przypadku zakupu wtryskarek używanych; tutaj często się zdarza, że sprzedający zwyczajnie nie dołączy stosownej dokumentacji, bo została zgubiona, zniszczona itd. W takiej sytuacji kupujący najczęściej szukają dokumentacji w internecie, co nie zawsze jest skuteczne.

Doświadczeni specjaliści mogą posiłkować się dokumentacją podobnych maszyn, ale wiedzą już, jak zinterpretować i przełożyć informacje tak, aby nie uszkodzić zakupionej maszyny. Pozostali muszą liczyć tylko na wsparcie firm zajmujących się naprawami i serwisem wtryskarek, a takie usługi są często bardzo drogie i zwykle na długi czas wstrzymują pracę maszyny.

Podsumowanie

Postęp techniczny przypadający na XX i XXI w. stawia przed nami coraz to nowsze wyzwania w wielu dziedzinach nauki i przemysłu. Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych rozrasta się w nieprawdopodobnym tempie, celem zaspokajania potrzeb rynku.

Tworzywa sztuczne oraz ich przetwarzanie jest dosyć młodą, lecz bardzo intensywnie rozwijającą się dziedziną przemysłu chemiczno-maszynowego. Wtryskiwanie tworzyw termoplastycznych jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod przetwórstwa tworzyw polimerowych. Stosując tę technologię można wytwarzać detale o bardzo skomplikowanych kształtach.

Podobnie jak w każdej innej gałęzi biznesu, także i tutaj poszukuje się nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą nam produkować taniej, szybciej i jednocześnie spełniać rygorystyczne normy jakościowe. Patrząc na ostatnie lata, możemy zaobserwować stale utrzymujące się trendy, pokazujące to, że zaufaniem klientów nadal cieszy się używanie wtryskarek.

Istnieje nieformalna lista rankingowa producentów wtryskarek (podobnie jak w przypadku samochodów). Poważni wytwórcy wtryskarek opierają ich rozwój na prowadzonych w sposób ciągły badaniach eksploatacyjnych, analizie rynku i rozwiązań konkurencji oraz postępie technologii we własnych działach rozwojowych. Przy zakupie należy wykorzystać ich doświadczenie.

Wtryskarki ze względu na szereg swoich zalet będą zyskiwać na popularności. Wraz ze wzrostem znaczenia w produkcji dokładności, czystości i energooszczędności będą coraz częściej wybierane przez polskie firmy. Otrzymanie perfekcyjnie wykonanej partii produktu w możliwie najkrótszym czasie to marzenie każdego producenta. Przedsiębiorca musi wiedzieć, czego oczekuje od maszyny: czy wyjątkowej dokładności, gwarancji stabilności procesu, czy dużej szybkości i wysokiego przyspieszenia.

Marta Lenartowicz-Klik, Sieć Badawcza Łukasiewicz - IMPiB

Reportaże

Forum