Wysokowydajne wtryskarki szybkobieżne

MuehsamW drugiej fazie praca serwosilnika wspomagana jest przez specjalnej konstrukcji napęd hydromechaniczny wykorzystujący 2 siłowniki hydrauliczne pracujące jednocześnie. Dzięki temu wtryskarka ELIOS o nominalnej sile zamykania 7500 kN wykorzystuje serwosilnik o mocy, który jest stosowany we wtryskarkach elektrycznych o dużo mniejszej sile zamykania (oszczędność zużycia energii oraz bardziej niezawodna konstrukcja).

Zestawienie tego typu napędu hybrydowego gwarantuje najkrótszy czas cyklu suchego według norm Euromap, który dla wtryskarki ELIOS 7500 wynosi tylko 1,9 sekundy. Dzięki temu, wtryskarki serii ELIOS są najszybszymi w swojej klasie, gwarantującymi wysoką powtarzalność parametrów pracy.

Centralna geometria dźwigni kolanowej gwarantuje brak odkształceń płyt mocujących oraz równomierne rozłożenie siły zamykania na powierzchni formy wtryskowej. Przyczynia się to do zwiększenia „żywotności” formy.

Hybrydowy napęd jednostek zamykania

Opatentowany hybrydowy napęd jednostek zamykania

Wychodząc naprzeciw zwiększonym wymiarom form wtryskowych, wtryskarka ELIOS 7500 charakteryzuje się prześwitem międzykolumnowym 1050×1050 mm (opcjonalnie 1120×1120 mm) , oraz drogą otwarcia 1000 mm.

Podczas wyhamowania serwosilnika energia elektryczna jest odzyskiwana i wykorzystywana do wspomagania zasilania serwosilnika napędu hydraulicznego. Dzięki temu procesowi rekuperacji możliwe jest obniżenie zużycia energii elektrycznej nawet o 50%, w stosunku do wtryskarek wykorzystujących napędy w pełni hydrauliczne.

Najnowsze rozwiązania napędu hybrydowego

Przy konstruowaniu napędu hybrydowego wtryskarki ELIOS, firma Netstal opierała się na najnowszych bezkompromisowych rozwiązaniach. Zagwarantowało to optymalny napęd hybrydowy pod względem wydajności, niezawodności oraz zużycia energii elektrycznej dla każdej osi maszyny.

Na rozwiązanie to składają się: opisany już hybrydowy napęd jednostki zamykania, główny napęd hydrauliczny składający się z serwosilnika oraz zestawu pomp o zmiennym wydatku oraz elektryczny napęd obrotów ślimaka. Napęd hydrauliczny wspomagany jest akumulatorem gazowo olejowym. Dzięki temu, obok realizacji dynamicznych hydraulicznych funkcji wtryskarki (wtryskiwanie, praca wyrzutnika i ruchu agregatu), gwarantowane jest równomierne obciążenie pompy hydraulicznej. Zwiększa to jej żywotność oraz obniża zużycie energii elektrycznej.

Adaptacyjny napęd hydrauliczny

Energooszczędny adaptacyjny napęd hydrauliczny

Regulacja prędkości wtryskiwania oraz ciśnienia docisku realizowana jest w pętli sprzężania zwrotnego za pomocą najnowszej technologii dwuzaworowej (2 serwozawory). Pozwala to, w zależności od wielkości agregatu wtryskowego i opcji, na uzyskanie maksymalnej prędkości wtryskiwania do 2200 mm/s. Jednocześnie realizowane są ekstremalnie wysokie przyśpieszenia, aż do 20G.

Dwuzaworowa technologia agregatu wtryskowego

Dwuzaworowa technologia agregatu wtryskowego

Całość kontrolowana jest za pomocą najnowszego wysokowydajnego cyfrowego układu sterowania aXOS. Jest to dowolnie programowalny układ sterowania charakteryzujący się dużą elastyczności i łatwością programowania.