Za nami pierwszy kongres bezpieczeństwa chemicznego

Za nami pierwszy kongres bezpieczeństwa chemicznego
Blisko 300 gości przyjechało do Kielc, aby uczestniczyć w pierwszym Światowym Kongresie Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS oraz towarzyszących mu Międzynarodowych Targach Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS-SAFETY-EXPO. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 39 krajów świata, takich jak między innymi Angola, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Egipt, Filipiny, Indonezja, Irak, Japonia, Kenia czy USA.

Pierwszy dzień kongresu upłynął pod znakiem bezpieczeństwa chemicznego Ukrainy i Afryki. Eksperci i specjaliści z różnych zakątków dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat sposobów radzenia sobie w sytuacji zagrożeń z wykorzystaniem chemikaliów.

Największym zainteresowaniem cieszyła się sesja plenarna z udziałem międzynarodowych gości, wśród których znaleźli się między innymi: Rolf Payet - International Leader on Chemical Conventions, Hamid Ali Rao - Deputy Director of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), Bonnie Jenkins - US Department of State, Timothy Scott - Chief Security Officer & Corporate Director of Emergency Services & Security, Dow Chemical Company.

W czasie kongresu odbyła się także panelowa dyskusja z udziałem przedstawicieli Kościoła i działaczy świeckich poswięcona wydanej w 2015 roku encyklice papieża Franciszka "Laudato si'". Rozważano, na ile treść encykliki jest i może stać się inspiracją dla praktycznych działań w szeroko pojętej ochronie środowiska oraz umocnieniu bezpieczeństwa chemicznego i ekologicznego. Gościem honorowym był Ambasador Rogelio Pfirter, Dyrektor Generalny Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (2002-2010), Ambasador Argentyny przy Stolicy Apostolskiej.

Podczas kongresu odbyło się także Forum Ukraińskie, które zgromadziło wielu zainteresowanych. Ukraina, ze względu na swoją skomplikowaną wewnętrzną sytuację polityczną i działania wojenne prowadzone we wschodnich obwodach, jest niezmiernie ważną lokalizacją z punktu widzenia bezpieczeństwa chemicznego tej części świata.

Odbywające się równolegle targi Chem-Safety-Expo były z kolei okazja do zapoznania się z ofertą blisko 50 firm zajmujących produkcją i usługami w zakresie bezpieczeństwa chemicznego. Targom towarzyszyły pokazy ratowników z Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Kielcach, którzy w swojej służbie niejednokrotnie stykają się z niezidentyfikowanymi, potencjalnie groźnymi substancjami.

W pierwszym dniu imprezy nagrodzono najlepsze produkty prezentowane w czasie wystawy. Podczas uroczystej gali wręczono medale Targów Kielce, jak również nagrody i wyróżnienia specjalne przyznane przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego.

Medale Targów Kielce:
 • Automatic Systems Engineering Sp. z o.o. - Gdańsk za Total Safety Commander
 • Denios Sp. z o.o. - Michałowice za kompleksową i kompatybilną ofertę sprzętu BHP
 • Topserw Spółka Jawna - Zielonka za urządzenia awaryjne, myjki do oczu i twarzy z wylewką Axion
Osoby wyróżnione przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego:
 • W kategorii Osobowość nagrodę otrzymała ambasador Bonnie Jenkins, osobisty przedstawiciel Prezydenta USA do spraw redukcji zagrożeń
 • W kategorii Administracja publiczna nagrodę otrzymał Mieczysław Borowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego
 • W kategorii Przemysł nagrodę otrzymał Timothy J. Scott, dyrektor do spraw bezpieczeństwa, Dow Chemical Company
 • W kategorii Nauka nagrodę otrzymał profesor Maurizio Martelini, sekretarz Generalny Landau Network-Centro Volta
 • W kategorii Organizacja międzynarodowa nagrodę otrzymał ambasador Vaidotas Verba
 • W kategorii Społeczeństwo obywatelskie nagrodę otrzymał pan Oleksandr Sadovskyi z Ukraińskiej Unii Chemików
Wyróżnienia specjalne otrzymali:
 • Ambasador Kalimi Mworia z Kenii
 • David Wulff z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA
 • Hadi Farajvand z Iranu
 • dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce

ChemssCzołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska