Zakłady Azotowe Tarnów chcą wybudować wytwórnię polioksymetylenu

Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach SA podpisały list intencyjny z japońskimi firmami Mitsubishi Gas Chemical Company i Mitsubishi Corporation w sprawie zbadania możliwości wspólnej budowy wytwórni tworzywa konstrukcyjnego POM (polioksymetylen).

W przypadku realizacji projektu, nowa wytwórnia POM o zdolności produkcyjnej 35 tys. ton rocznie, byłaby zbudowana na terenie tarnowskich zakładów do końca 2010 r.

Polioksymetylen (POM), to tworzywo konstrukcyjne stosowane m.in. w produkcji elementów precyzyjnych dla przemysłu samochodowego i elektronicznego. Jest to termoplast częściowo krystaliczny, otrzymywany z formaldehydu przez homopolimeryzację POM-H lub kopolimeryzację POM-R. Kopolimery w przeciwieństwie do homopolimerów są odporne na alkalia i bardzo odporne na wodę.

POM nie wzmocniony należy do najsztywniejszych i najmocniejszych tworzyw termoplastycznych i ma bardzo dobrą trwałość kształtu.

Sztywnieje poniżej temperatury – 40 st. C i może być stosowany do 110 st. C, a krótkotrwale do 150 st. C. Dzięki dużej trwałości powierzchni i małej ścieralności charakteryzuje się dobrym poślizgiem i dobrą odpornością na zużycie. Nie rozpuszcza się i nie pęcznieje we wszystkich stosowanych rozpuszczalnikach, w paliwach i olejach mineralnych.

Niska absorpcja wody, jest szczególnie ważna ze względu na lepszą stabilność wymiarową w środowisku wilgotnym. Do tej pory polioksymetylen był samodzielnie produkowany w Zakładach Azotowych w Tarnowie – Mościcach pod nazwą handlową Tarnoform.

Mitsubishi Corporation – który ma być partnerem ZAT w nowym projekcie – to największa japońska firma handlowa, posiadająca 200 oddziałów w 80 krajach na świecie. Wspólnie z firmami grupy kapitałowej, których jest około 500, Mitsubishi zatrudnia na całym świecie około 54 tys. osób. Koncern chemiczny Mitsubishi Gas Chemical Company należący do grupy kapitałowej Mitsubishi specjalizuje się w produkcji chemikaliów oraz produktów farmaceutycznych i biochemicznych.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8