Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat kończą 70 lat

Zakłady Tworzyw Sztucznych  Gamrat kończą 70 lat
Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat świętują 70 - lecie swojego istnienia. Przez siedem dekad prowadzonej działalności firma stała jednym z największych przetwórców tworzyw sztucznych w kraju. A także liczącym się podmiotem na rynku europejskim.

Gamrat z siedzibą w Jaśle zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych znajdujących zastosowanie w budownictwie. Jego podstawowe produkty, to wykładziny, folie, rury, węże i membrany. Produkuje też wyroby dla przemysłu obronnego.

Odbywające się w zakładzie przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje głównie polichlorek winylu oraz polietylen. Firma jest spółką akcyjną, w której pakiet większościowy należy do Skarbu Państwa. W tej chwili zatrudnia blisko 800 osób.

Posiadane przez nią linie produkcyjne pochodzą z renomowanych firm światowych, co gwarantuje zastosowanie najnowocześniejszych technik w przetwórstwie.


Dla przykładu Gamrat może się pochwalić nowoczesną technologią w zakresie wytwórstwa rur polietylenowych oraz możliwością prowadzenia prac badawczych. Linie produkcyjne są całkowicie zautomatyzowane, wyposażone w urządzenia do suszenia surowca, głowicę spiralną, filtr stopionego tworzywa, wanny chłodzące z regulacją przepływu i temperatury wody, a także sześcio gąsienicowy odciąg zabezpieczający rury przed deformacją. Cechuje je również ciągły pomiar grubości ścianki oraz termiczne znakowanie.

Spółka dysponuje specjalnym laboratorium badań jakościowych wyrobów z tworzyw sztucznych w szczególności systemów do przesyłania wody i paliw gazowych, systemów kanalizacyjnych, wentylacyjnych i rynnowych.

Mimo 70 – letniego doświadczenia nie przestaje się rozwijać. Na początku tego roku za 25 mln zł kupiła urządzenia do produkcji wykładzin o zwiększonej trwałości. To jedyny tego typu ciąg technologiczny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Dzięki niemu Gamrat awansował do pierwszej ligi producentów PVC. Urządzenie uruchomiono w marcu i od tego czasu może wytwarzać 6 mln mkw. wykładzin rocznie.

To nie koniec tegorocznych inwestycji. Firma wzbogaciła się także o nowy system rynnowy oraz rozpoczęła produkcję rur dużych średnic z PE.

Czytaj więcej: Rocznice 36