Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat kończą 70 lat


Przedsiębiorstwo z siedzibą w Jaśle od dawna zaliczane jest do podmiotów przyjaznych środowisku. Wykorzystywane przez nie technologie bezściekowe gwarantują prawie całkowitą redukcję zanieczyszczeń. Potwierdzeniem tego jest m.in. otrzymany w kwietniu 2007 r. certyfikat oznaczający skuteczne wdrożenie Systemu Zarządzania Środowiskowego spełniającego wymagania normy ISO 14001:2004.

Od zawsze działalność Gamratu związana jest z funkcjonowaniem lokalnej, jasielskiej społeczności. Co roku firma przekazuje, w ramach darmowego wsparcia, po kilka tysięcy metrów kwadratowych wykładzin podłogowych, folii różnego typu i przeznaczenia, sidingu oraz systemów rynnowych na pomoc dla ofiar powodzi. Pomaga też szkołom, służbom publicznym oraz lokalnemu sportowi i kulturze.

Z okazji swojego jubileuszu przygotowała w Jaśle specjalne imprezy. W ich trakcie można się było zapoznać z wystawą zdjęć o nazwie „Gamrat wczoraj i dziś”, a wieczorem wysłuchać koncertu zespołu De Mono.


Od długiego czasu spółka czeka na prywatyzację. Miało do niej dojść już trzy lata temu. Wtedy to Skarb Państwa sprzedał ponad 70 proc. akcji, czyli kontrolny pakiet, Januszowi Słabikowi. Państwo miało zarobi na transakcji 17,5 mln zł, podczas gdy zakład jest wart blisko 100 mln zł. Po kilku miesiącach umowę sprzedaży akcji rozwiązano.

Historia Gamratu
Historia zakładu sięga 1937 roku. Wtedy to w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego podęto decyzję o budowie Wytwórni Chemicznej w lasach koło Jasła. Głównym zadaniem wytwórni w tamtym czasie miała być produkcja na rzecz obronności kraju. W jej rozpoczęciu przeszkodził jednak wybuch II wojny światowej.

Odbudowany ze zniszczeń wojennych zakład wznowił działalność w 1951 r., jako Wytwórnia Chemiczna Nr 12. Od tego roku datuje się jego systematyczny. Jego efektem jest osiągnięcie pozycji krajowego potentata w przetwórstwie tworzyw sztucznych, a także liczącego się gracza na rynkach europejskich.

Czytaj więcej: Rocznice 36