Zastosowanie żywic kopolimerowych w sektorze opakowaniowym

Zastosowanie żywic kopolimerowych…
Pakowanie żywności, produkcja opakowań kosmetycznych, a także wytwarzanie folii typu stretch i termokurczliwej to tylko niektóre z zastosowań, w których użyteczne mogą być żywice kopolimerowe alkoholu etylowinylowego.

Żywice tego typu są nader często wykorzystywane w różnego rodzaju procesach związanych z funkcjonowaniem przemysłu opakowaniowego. Posiadają bowiem niezwykle rozwinięte właściwości barierowe i doskonałą przetwarzalność. To zaś pozwala ich użytkownikom na wykorzystywanie ich do szerokiego spektrum zastosowań.

Bardzo niska przepuszczalność gazu powoduje, że żywice tego typu są często stosowane przy pakowaniu żywności. Zatrzymując tlen na zewnątrz opakowania, nie pozwalają na wymianę gazów z wnętrza opakowania. Dzięki temu produkt znajdujący się w środku może zachować swój naturalny smak, zapach oraz świeżość, jednocześnie wydłużając dopuszczalny okres magazynowania.

Żywice są też wykorzystywane przy produkcji opakowań dla branży kosmetycznej. Decydują o tym ich właściwości barierowe, które przyczyniają się do tego, iż składniki kosmetyków mają szansę zachowania swojej jakość i skuteczności przez długi czas.

To co w dużym stopniu wyróżnia żywice kopolimerowe alkoholu etylowinylowego to oprócz posiadania wyjątkowo niskiej przepuszczalność gazów, również brak wchodzenia w reakcje ze związkami chemicznymi.

Jednym z ciekawszym rozwiązań w odniesieniu do żywic, o których mowa są produkty, operującej także w naszym kraju, firmy EVAL. Jej żywice posiadają o wiele lepsze właściwości barierowe przed gazami, niż ma t miejsce w przypadku konwencjonalnych polimerów. Firma będzie jednym z wystawców podczas kwietniowych targów interpack 2008 w niemieckim Düsseldorfie.

Poszczególne typy żywic firmy posiadają bardzo niską zawartość etylenu i z tego powodu są niezmiernie skuteczną barierą. Ponadto dobrze rozprowadzają się w procesie termoformowania termicznego. Są też wysoce popularnym produktem w rozmaitych technologiach przetwarzania wielowarstwowych folii grubych.

Są przystosowane do szybkiego pokrywania i folii wylewanych metodą cast. Zapewniają właściwości izolacyjne i dobrze poddaje się przetwarzaniu na wymagających liniach. Można po nie sięgać również wtedy, gdy wiąże się to z produkcją folii typu stretch i termokurczliwej. Pojemniki wielowarstwowe z warstwą tych żywic mogą przez długi okres czasu chronić zawartość przed rozpuszczalnikami chemicznymi nie deformując się.