Zielone dachy z poliolefinami Hifax

Zielone dachy z poliolefinami Hifax
Jednym z ważniejszych zastosowań poliolefin Hifax wprowadzonych na polski rynek przez Basell Orlen Polyolefins jest produkcja membran do izolacji dachów budynków.

Membrany produkowane przy użyciu termoplastycznych poliolefin Hifax są bardzo wytrzymałe, odporne na penetrację korzeni i nie zawierają plastyfikatorów, chloru oraz metali ciężkich. Dzięki takim właściwościom można je stosować jako warstwę hydroizolacyjną na dachach, na których sadzone są rośliny, będące przyjaznym dla środowiska elementem struktur budowlanych lub architektonicznych. Tzw. zielone dachy spowalniają odpływ wody, która w okresie letnim pomaga także obniżyć temperaturę na obszarach miejskich. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań można dodatkowo zaoszczędzić energię.

Oto inne zalety TPO Hifax, dzięki którym są one cennym materiałem do produkcji membran:
  • optymalna elastyczność bez dodatku plastyfikatorów, które z biegiem czasu mogą być uwalniane do środowiska,
  • możliwość obniżenia całkowitego ciężaru i zmniejszenia kosztów transportu ze względu na mniejszą gęstość TPO,
  • możliwość recyklingu membran w trakcie produkcji i po okresie ich eksploatacji,
  • możliwość montażu membran poprzez zgrzewanie gorącym powietrzem, co eliminuje konieczność stosowania klejów,
  • możliwość lepszego odbijania promieni słonecznych, co sprzyja obniżeniu temperatury wewnątrz budynku,
  • możliwość instalacji membran na zielonych dachach, co sprzyja obniżeniu temperatur w obszarach miejskich w okresie letnim.
Termoplastyczne poliolefiny Hifax są polimerami bazowymi, które wymagają stabilizatorów UV, przeciwutleniaczy, dodatków barwiących i środków zmniejszających palność, które mogą być dodawane odpowiednio przed lub w trakcie procesu wytłaczania. Gatunek Softell stanowi uzupełnienie oferty BOPS w tym zakresie i charakteryzuje się jeszcze większą elastycznością niż Hifax.

TPO Hifax


Czytaj więcej: Poliolefiny 75 Termoplasty 39