Zielony polietylen do opakowań giętkich

Zielony polietylen do opakowań giętkich
Brazylijski koncern petrochemiczny Braskem opracował innowacyjną technologię polimeryzacji etylenu pochodzącego z alkoholu etylowego wytwarzanego poprzez fermentację surowców roślinnych.

Dlaczego informacja o planach południowoamerykańskiego koncernu może wydać się interesująca?

Otóż z informacji udostępnionych przez Braskem wynika, że w produkcji nowego polietylenu stosowana będzie technologia oparta w całości na wykorzystaniu źródeł odnawialnych, w tym z trzciny cukrowej. Ma to być pierwszy na świecie przypadek, kiedy biopolimer posiadałby dokładnie takie same właściwości jak tworzywa syntetyczne.

Przewiduje się, że na skalę przemysłową technologia ta będzie wdrożona już w 2009 r. i będzie obejmować kilka odmian polietylenu PE-HD, z których jedna może być wykorzystana do produkcji opakowań giętkich. Jej koszt szacuje się na około 150 mln dolarów, a zdolności na 200 tys. ton w skali roku. W ciągu trzech najbliższych lat Brazylijczycy zamierzają wydać na ten cel co najmniej 540 mln dolarów. Niedawno Braskem podpisał umowę z Toyotą na sprzedaż tego polietylenu na rynkach azjatyckich.

Braskem jest liderem na rynku żywic termoplastycznych w Ameryce Łacińskiej. Jest jednym z największych eksporterów brazylijskich. Strategia firmy koncentruje się na polietylenie, polipropylenie oraz żywicach PVC. W tej chwili koncern wytwarza rocznie 5,7 mln ton produktów i dysponuje 13 zakładami w Ameryce Południowej. Koncern wytwarza bazowe surowce petrochemiczne takie jak etylen, propylen, benzen, kaprolaktam, DMT i żywice termoplastyczne.

Za trzy lata podobną inwestycję planuje uruchomić koncern Dow Crystalsev, przy czym jego plany produkcyjne opiewają na 350 tys. ton.

Zielony polietylen do opakowań