Znacząca inwestycja LyondellBasell w USA

Znacząca inwestycja LyondellBasell w USA
Spółka LyondellBasell poinformowała o planach budowy nowej fabryki tlenku propylenu (PO) i tert-butanolu (TBA) w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA. Roczne zdolności produkcyjne zakładów będą wynosiły 407 tys. ton PO oraz 906 tys. ton TBA i pochodnych. Harmonogram prac przewiduje uruchomienie zakładów w 2019 roku. Realizacja projektu pozwoli w jego szczytowym momencie zatrudnić nawet 1200 osób.

Zwiększenie ilości tlenku propylenu na rynku jest odpowiedzią na rosnące światowe zapotrzebowanie na poliuretany, używane m.in. w produkcji mebli, wykładzin czy foteli samochodowych. Z kolei większe ilości produkowanego TBA i jego pochodnych będą zużywane m.in. przez producentów wysokooktanowych paliw, kauczuku syntetycznego oraz dodatków do smarów.

- Jeszcze nie wyznaczyliśmy dokładnej lokalizacji nowej fabryki, ale wybór regionu nie jest przypadkowy ze względu na znaczne zasoby gazu łupkowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej - powiedział Pat Quarles z LyondellBasell. - Planowany projekt pozwoli połączyć naszą przewagę w zakresie technologii produkcji PO/TBA z niskimi kosztami surowców.