Akcja optymalizacji energii

Akcja optymalizacji energii Chłodzenie maszyn i instalacji w trakcie przetwarzania tworzyw sztucznych wymaga ogromnych ilości energii, które powodują dodatkowe koszty. Stąd poszukiwania różnorakich rozwiązań, które minimalizowałyby energochłonność i co za tym idzie wyższe opłaty.

Pokazujemy przykład współpracy zaistniałej na niemieckim rynku, ale z udziałem firmy, która z powodzeniem operuje również w naszym kraju. Spółka Hoffmann + Voss z Viersen to dostawca rozwiązań dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych na całym świecie. Firma realizuje kampanię pod nazwą "Akcja optymalizacji energii". Jest to możliwe dzięki kooperacji z koncernem ONI, który działa również w Polsce.

Hoffmann + Voss zależało na stworzeniu instalacja, która w odniesieniu do stosunku zużycia energii do kosztów inwestycyjnych wykaże możliwie najlepszy wynik. Tego typu projekt wymaga podczas planowania i wykonywania specjalistycznych kompetencji, ponieważ przy niskich kosztach eksploatacji konieczne jest wysokie bezpieczeństwo zasilania.

Tak narodziła się współpraca pomiędzy Hoffmann + Voss i ONI.

ONI to firma, która specjalizuje się w dostarczaniu dla branży tworzyw sztucznych energooszczędnej techniki instalacyjnej w obszarach techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej, wyrównującej temperaturę oraz rozwiązaniach w dziedzinie ogrzewania ciepłem odlotowym. W Polsce przedstawicielem ONI jest firma Dopak. Zastosowanie nowoczesnej techniki ma spowodować obniżenie kosztów energii i produkcji, a tym samym poprawić konkurencyjność.

Także w tym przypadku wymagana była kluczowa, bezpieczna i niezajmująca wiele miejsca koncepcja. Dodatkowe instalacje służące uzyskaniu wydajnego pod kątem energetycznym zasilania wodą chłodzącą, o mocy około 450kW, na dwóch poziomach temperatur zajmują zwykle trochę miejsca. W zakładzie produkcyjnym miejsca jest mało i jest ono jednocześnie bardzo cenne. Z tego powodu inżynierowie ONI zaproponowali koncepcję, według której wszystkie elementy instalacji wytwarzania wody chłodniczej, wraz z techniką regulacyjną, połączone są w modułowej centrali energetycznej.

Dzięki temu rozwiązaniu podczas montowania instalacji nie został zakłócony przebieg produkcji w firmie Hoffmann + Voss. Udostępnione zostały powierzchnie, które zostały bardzo dobrze wykorzystane ze względu na rozwój przedsiębiorstwa. Ponadto z powodu krótkich okresów przejściowych Hoffmann + Voss zachował pełnię swoich zdolności dostawczych.

Czytaj więcej: