Akcja optymalizacji energii


Wytwarzanie energii chłodzenia przez maszyny chłodzące jest bardzo drogie. Pozostałe podniesienie kosztów można przewidzieć poprzez wzrost cen prądu. Z tego powodu firma Hoffmann + Voss używa maszyn chłodzących tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Zimna woda wymagana jest do chłodzenia zbiorników podczas wytłaczania w celu uzyskania wysokiej zdolności przerobowej.

Dzięki połączeniu techniki maszyn chłodzących z systemem odciążenia zimowego ONI okres stosowania maszyn chłodzących ogranicza się tylko do ciepłych miesięcy letnich. Bezglikolowa i opatentowana technika odciążenia zimowego pozwala na zastąpienie w 90 proc. drogiej pracy maszyn chłodzących.

Wymagane przy tym zużycie energii wynosi 2 - 3 proc. zużycia maszyny chłodzącej. Przy tej technice jako medium chłodzące wykorzystywane jest bezpłatnie dostępne powietrze otoczenia. Gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od temperatury cyrkulacji wody chłodzącej, wówczas następuje redukcja mocy maszyn chłodzących. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz osiąga wartość mniejszą jedynie o kilka stopni od temperatury dopływu wody chłodzącej, to wtedy maszyny chłodzące zostają całkowicie wyłączone. Ekonomiczność tej techniki potwierdza czas amortyzacji wynoszący jeden rok.

Z uwagi na to, że obieg chłodzenia maszyny radzi sobie z temperaturą dopływu na poziomie 30 st. C dla chłodzenia oleju jednostek hydraulicznych, zrezygnowano w układzie dwuobwodowym z drogiego chłodzenia cyrkulacyjnego przy użyciu maszyn chłodniczych.

Energia chłodzenia wytwarzana jest przez swobodnie pracujące wolnostojące urządzenie chłodzące. Dzięki temu przetwórca tworzyw sztucznych oszczędza nawet 98 proc. prądu w stosunku do maszyny chłodzącej w zakresie chłodzenia maszyn.

Dodatkowo ciepło odlotowe pochodzące z biegu powrotnego chłodzenia maszyn przy temperaturze 35 st. C optymalnie nadaje się do celów grzewczych - przez zastosowanie opracowanych przez firmę ONI urządzeń grzejnych. Dzięki tej technice systemowej przetwórca obniża swoje dodatkowe koszty. Bezpłatne ciepło odlotowe zastępuje drogie pierwotne nośniki energii, takie jak olej lub gaz, w przypadku których należy się liczyć z ciągłym wzrostem cen. W ten sposób z ciepła odlotowego powstaje - przy użyciu metody odzyskiwania ciepła - energia grzewcza.

Czytaj więcej: Technologie 458

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2