Audi sięga po polipropylen LyondellBasell

Audi sięga po polipropylen LyondellBasell
Współpraca koncernów LyondellBasell Industries i Audi przy tworzeniu elementów używanych w pojazdach klasy Premium.

LyondellBasell Industries dostarcza materiały dla koncernu Audi przeznaczone do produkcji wyposażenia wewnątrz samochodów. Jednym z nich jest polipropylen o nazwie Softell, przy pomocy którego Audi tworzy panele drzwiowe w swoim nowym modelu Audi A1. Wykorzystanie tworzyw LyondellBasell umożliwi Audi wyprodukowanie elementów cechujących się wyjątkową estetyką powierzchni oraz rozwiniętymi walorami dotykowymi i to bez wymaganego zazwyczaj w takich przypadkach lakierowania.
Aplikacje związane z tworzeniem wnętrz w samochodach klasy Premium były do tej pory zdominowane przez takie polimery jak PC/ABS wraz lakierem typu „soft – touch”.

- Poprzez osiągnięcie wyższej jakości powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi materiałami i to bez użycia lakierowania, polipropylen Softel wyznacza nowe standardy jakościowe i związane z wydajnym zastosowaniem zasobów w samochodach należących do klasy Premium - uważa Erik Licht z koncernu LBI. Dodaje przy tym, że gotowe elementy wykonane z tworzywa Softell sa tez bardziej podatne na recykling ze względu na wyeliminowanie fazy powlekania.

Czym zatem wyróżnia się polipropylen Softell w zestawieniu z innymi podobnymi surowcami?

Przede wszystkim poziom połysku dostarczany przez konwencjonalne polipropyleny mieści się w granicy 2-3 GU, mierząc tę wartość dla kąta 60 st. Tymczasem Softell notuje w takich testach poziom 1,5 GU, który jest wymagany do osiągnięcia powierzchni charakteryzujących się bardzo dobra matowością. (GU to jednostka w jakiej określa się poziom połysku). Niski poziom połysku osiągany przy użyciu polipropylenu Softell pozwala koncernowi Audi na produkcję drzwi z pożądanym niskim odbiciem światła i to bez kosztownego procesu lakierowania.

W porównaniu z tworzywami używanymi do zastosowań motoryzacyjnych, surowiec dostarczany przez Lyondell Basell cechuje się również ulepszonym wskaźnikiem płynności przy wysokim ścinaniu i w wymagających warunkach wtryskiwania. Poprawy płynności tworzywa była niezbędna do produkcji wysokiej klasy głośników, które zostały zintegrowane z drzwiami.