BASF sfinalizował inwestycję w Środzie Śląskiej

Fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej to najnowocześniejszy tego typu zakład BASF w Europie. Inwestycja o wartości 150 mln euro, została uruchomiona w 2014 roku, umożliwiając firmie podwojenie produkcji katalizatorów w Europie. Głównym celem prowadzonej tu działalności jest pomaganie klientom - producentom samochodów - w spełnianiu najsurowszych norm emisji.

W tym momencie w zakładzie funkcjonuje 8 linii produkcyjnych. Zakończona rozbudowa związana jest z uruchomieniem kolejnych dwóch linii. Inwestycja powiększyła zakład produkcyjny o około 14 000 metrów kwadratowych. - Dzięki innowacjom pomagamy naszym klientom spełniać najwyższe normy środowiskowe w tym normy emisji - podkreśliła Katarzyna Byczkowska.

Katalizatory BASF są dostarczane do firm w całej Europie. Rosnące zapotrzebowanie na produkty sprawia, iż firma zamierza dalej rozwijać swoją działalność w tym zakresie. Dzięki zaawansowanym technologicznie katalizatorom, samochody są bardziej przyjazne dla środowiska.

Fabryka katalizatorów BASF


Czy inwestycja w Środzie Śląskiej pokazuje rolę Polski w strategii koncernu BASF? - z takim pytaniem zwróciliśmy się do Katarzyny Byczkowskiej.

- Fabryka katalizatorów w Środzie Śląskiej jest największą tego typu fabryką BASF w Europie. Jest również najbardziej nowoczesną fabryką.(...) Polska jest istotnym krajem w Europie, chociażby ze względu na strategiczne położenie. Jest to największy kraj Europy Centralnej więc jest tu duży rynek zbytu, ale też słyniemy z tego że mamy dobrze wykształconych pracowników. Te wszystkie elementy sprawiają, że Polska postrzegana jest jako dobre miejsce do ciekawych inwestycji - odpowiedziała szefowa BASF Polska.

Korzystając ze sposobności zapytaliśmy też Katarzynę Byczkowską jak koncern BASF reaguje na obecną sytuację związaną z postrzeganiem tworzyw sztucznych.

- Nie chodzi o to aby się pozbyć tworzyw, gdyż są one często konieczne do życia. To bardziej kwestia tego jak utylizujemy te tworzywa i jak radzimy sobie z odpadami. (...) Takie koncerny jak nasz zachęcają do tego aby odpowiedzialnie podchodzić do tematu odpadów tworzywowych. BASF jest m. in. jednym z członków "Alliance against plastic waste". Angażujemy się w różne akcje w rożnych miejscach świata, są to akcje edukacyjne, zbierania śmieci itp. Istotnym dla nas tematem jest kwestia recyklingu - ogłosiliśmy ostatnio opracowanie technologii recyklingu chemicznego - odpowiedziała Katarzyna Byczkowska.

Recykling chemiczny stanowi innowacyjny sposób ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych, które nie są obecnie poddawane recyklingowi, np. mieszane czy nieoczyszczone tworzywa sztuczne. W zależności od regionu, tego rodzaju odpady są zwykle transportowane na składowisko lub spalane, dzięki czemu można odzyskać energię.

Jednak recykling chemiczny oferuje inną alternatywę: stosując procesy termochemiczne, tworzywa sztuczne można wykorzystywać do produkcji gazu syntezowego lub olejów. Powstałe w drodze recyklingu surowce można użyć jako materiał wsadowy w produkcji produktów BASF - w ten sposób częściowo zastępują one zasoby kopalne.

Po raz pierwszy BASF wytworzył produkty na bazie odpadowych tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi chemicznemu. Tym samym firma stała się światowym pionierem również i w tej dziedzinie.


Jacek Leszczyński

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska