BASF zwiększa moce produkcyjne dla tworzywa Neopor


Znakomitą izolacyjność płyt z Neoporu widać przede wszystkim przy niewielkich gęstościach. Aby osiągnąć niską przewodność cieplną 0,032 W/(m*K), dla płyty o grubości 16 cm do izolacji ścian zewnętrznych budynku o powierzchni 200 mkw. z zespolonym systemem termoizolacyjnym (WDVS) koniecznych jest tylko około 540 kg Neoporu. Dla porównania, żeby uzyskać tę samą izolacyjność, dla tej samej powierzchni należałoby zużyć około 970 kilogramów tradycyjnego białego styropianu, takiego jak Styropor. Oznacza to ponad 40 proc. oszczędność surowca.

Materiały izolacyjne typu 032 z Neoporu nadają się szczególnie dobrze na izolację elewacji w zespolonym systemie termoizolacyjnym: płyty izolacyjne są mocowane na ścianie budynku i pokrywane specjalnym tynkiem pokrytym specjalną siatką, co zapobiega powstawaniu pęknięć. Na wierzch nakładana jest końcowa warstwa tynku.

Zakłady przemysłowe i badawcze przez ostatnie 40 lat stale udoskonalały izolację w systemie WDVS, przez co dzisiaj można zakładać ją na każdym budynku: w starym i nowym budownictwie, w domach jedno- i wielorodzinnych. Dalsze nowe pola zastosowania dla Neoporu to w międzyczasie również płyty o przewodności cieplnej 0,031 W/(m*K) (klasa jakości 031). Płyty te są dostępne od ok. 25 kg/m3 gęstości objętościowej, dzięki czemu wytrzymują wyższe obciążenie ściskające, potrzebne na przykład przy izolowaniu podłóg lub dachów płaskich.

Neopor firmy BASF

Neopor zapewnia dużą wydajność energetyczną. Dla przykładu w Niemczech prawie jedna trzecia energii pierwotnej zużywana jest na grzanie lub chłodzenie gospodarstw domowych. Poprzez wydajne pod względem energetycznym nowe budownictwo oraz remonty źle ocieplonych starych budynków można znacznie zmniejszyć zużycie energii bez pogarszania komfortu mieszkańców oraz zredukować emisję dwutlenku węgla. Neopor może znacznie się do tego przyczynić.

Materiały izolacyjne z Neoporu osiągają (szczególnie przy niskich gęstościach) znacznie lepszy współczynnik przenikania ciepła w porównaniu z tradycyjnymi białymi materiałami izolacyjnymi. Oznacza to, że taką samą wydajność izolacji osiąga się przy znacznie mniejszej ilości surowca lub przy mniejszej gęstości materiału izolacyjnego. Płyty z Neoporu mogą być nawet o 20 procent cieńsze i mimo to izolują tak samo dobrze. Dla osiągnięcia takiej samej wydajności izolacji cieplnej potrzeba o połowę mniej surowca niż styropianu.

W przeliczeniu na wyprodukowanie jednego metra kwadratowego Neoporu (o grubości dziesięciu centymetrów) trzeba zużyć pięć litrów ropy naftowej. Taka sama warstwa izolacji pozwala jednak przez 50 lat zaoszczędzić 600 litrów oleju opałowego na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Mieszkanie w starym budownictwie wielorodzinnym o powierzchni 80 metrów kwadratowych dzięki takiej izolacji osiągnęłoby roczne zużycie w wysokości tylko siedmiu litrów na metr kwadratowy, dzięki czemu zaoszczędziłoby rocznie 1,44 tys. litrów oleju opałowego oraz 4,6 tys. kilogramów CO2.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska