Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych

- Współpraca pomiędzy naszymi firmami trwa już wiele lat - mówi Prezes Defalin Group S.A. Lubomir Trojanowski. - 20 lat temu rozpoczęliśmy produkcję sznurka rolniczego polipropylenowego, a później również taśmy opakowaniowej. Dążymy do wytwarzania produktów o najwyższej jakości i systematycznie inwestujemy w modernizację maszyn oraz nowe technologie, dzięki czemu nasz najnowszy produkt, tj. siatka rolnicza z HDPE przebojem zdobywa polski rynek rolniczy poszerzając nasze udziały rynkowe. W tych działaniach możemy liczyć na wsparcie produktowe ze strony BOPS. Z powodzeniem używamy w tej chwili surowców oferowanych przez BOPS we wszystkich liniach wytwarzanych przez nas produktów na bazie polipropylenu i polietylenu.

Wspólnie z BOPS staramy się uczestniczyć w tych projektach, które mają na celu sprawdzenie, jak nowy produkt będzie się zachowywał w danej aplikacji - tłumaczy Lubomir Trojanowski. - Ostatnio na przykład sprawdziliśmy najnowszy gatunek HDPE GX4090 opracowany przez LBI, który jest również wytwarzany w technologii Hostalen ACP i rekomendowany do produkcji siatki rolniczej. Wyniki testów są bardzo obiecujące, pokazały bowiem osiągnięcie korzystniejszych właściwości użytkowych w stosunku do innych używanych przez nas gatunków, m.in. wyraźny wzrost wytrzymałości w granicach 5 – 7 proc. w stosunku do gatunku wzorcowego – konkluduje Prezes Trojanowski.

Basell Orlen Polyolefins: nowoczesne gatunki PP i PE do zastosowań tekstylnych


- Gatunki HDPE wytwarzane w oryginalnej technologii Hostalen ACP odznaczają się lepszymi właściwościami mechanicznymi i przetwórczymi, dzięki czemu przetwórca uzyskuje oszczędności nie tylko w zakresie zużycia tworzywa, ale również zwiększenia wydajności linii, a w konsekwencji podnosi swoją produktywność – ocenia Dick Stolwijk, Prezes Zarządu BOPS.

- Już wcześniej mogli się o tym przekonać nasi klienci stosujący najnowsze gatunki HDPE z naszych wytwórni w Płocku, do produkcji folii lub opakowań metodą wytłaczania z rozdmuchem – kontynuuje Prezes Stolwijk. - Dziś dysponujemy kolejnym produktem nowej generacji pn. Hostalen GX4090, który adresowany jest do przetwórców zorientowanych na nowoczesne rozwiązania i stale rosnące wymagania rynku, nie tylko w Polsce. Defalin Group S.A. jest jednym z liderów w przetwórstwie oferowanych przez nas surowców PE i PP w sektorze aplikacji tekstylnych i tym samym liczącą się konkurencją dla innych przetwórców tworzyw sztucznych z Europy Zachodniej, którzy eksportują swe wyroby do Polski. Cieszymy się, że jakość i dostępność naszych produktów sprzyja firmie Defalin Group S.A w tych działaniach – podsumowuje Dick Stolwijk.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) jest polską spółką joint venture, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży poliolefin. BOP została utworzona w marcu 2003 roku przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN Orlen S.A.. Każdy z partnerów ma 50 procent udziałów w BOP.

W październiku 2005 r. spółka BOP uruchomiła w Płocku dwa zakłady do produkcji polipropylenu (PP) Spheripol oraz polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) Hostalen. Potencjał produkcyjny nowych fabryk wynosi 400 tys. ton dla PP Spheripol oraz 320 tys. ton dla HDPE przy użyciu technologii Hostalen, także na licencji firmy firmy LyondellBasell. BOP posiada również instalację do produkcji polietylenu niskiej gęstości Malen, które roczny potencjał wynosi 100 tys. ton.