Ciech, Tarnów i Kędzierzyn chcą kupić Anwil

Trzy koncerny: Ciech, Zakłady Azotowe Kędzierzyn i Azoty Tarnów chcą wspólnie kupić Anwil. Zainteresowane firmy podpisały właśnie specjalny List Intencyjny w sprawie zakupu pakietu kontrolnego akcji Anwilu.

Zamiary sygnatariuszy listu będą mogły zostać zrealizowane, jeżeli PKN Orlen, obecny właściciel 84,79 proc. akcji Anwilu zdecyduje się na sprzedaż tego pakietu.

Nie czekając na to strony powołały już Komitet Sterujący, w skład którego weszli prezesi trzech spółek. Jednym z zadań Komitetu będzie utworzenie spółki celowej. Będzie ona reprezentować sygnatariuszy listu w ewentualnym procesie kupna pakietu akcji Anwilu od PKN Orlen.

- 50 proc. udziałów w spółce celowej obejmie Ciech, a ZAK i Azoty Tarnów - po 25 proc. Spółki będą odpowiedzialne za finansowanie transakcji proporcjonalnie do zakładanych udziałów - tłumaczą przedstawiciele Ciechu.

- Nie powinniśmy mieć problemów z pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania. Wstępne rozpoznanie wskazuje na duże zainteresowanie zapewnieniem finansowania dla realizacji naszego przedsięwzięcia" - dodaje rzecznik prasowy Azotów Tarnów, Jerzy Jurczyński.

Partnerzy deklarują ponadto , że inwestycja zaangażuje od 10 do 20 proc. środków własnych. Pozostała część będzie pokryta finansowaniem zewnętrznym. Wstępne rozpoznanie wskazuje na duże zainteresowanie zapewnieniem finansowania dla realizacji przedsięwzięcia.

Warto pamiętać, że na początku października prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że transakcja kupna akcji Anwilu od PKN Orlen i Skarbu Państwa odbędzie się w 2009 roku. Pozostałe walory należą do innych akcjonariuszy, w tym pracowników spółki. Ocenia się, że Anwil jest warty ok. 1,5-2,0 mld zł. Wartość księgowa spółki wynosi ok. 1,8 mld zł. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że transakcja może dać wycenę całej spółki na poziomie ok. 2,0 mld zł. Jest to możliwe, ponieważ Anwil ma zysk operacyjny przed amortyzacją na poziomie ok. 300 mln zł, a rynkowy mnożnik wartości takich transakcji wynosi ok. 7.

Na początku września Nafta Polska, odpowiadające w imieniu Skarbu Państwa za sektor chemiczny i naftowy, zaprezentowała koncepcję stworzenia dwóch grup w sektorze wielkiej syntezy chemicznej i ich prywatyzacji do połowy 2010 roku. Prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła powiedział, że wskazane by było, aby konsorcjum utworzone ze spółek z pierwszej grupy (Ciech, ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn) nabyło Anwil od PKN Orlen. Podkreślił, że Nafta Polska oczekuje od Orlenu, by określił swoje stanowisko w tej sprawie.

Nowy prezes PKN Orlen Jacek Krawiec zadeklarował ostatnio, że opowiada się za sprzedażą akcji Anwilu, choć decyzja o tym zostanie przesądzona z chwilą przyjęcia aktualizacji strategii dla PKN Orlen. Według niego, rola Orlenu powinna ograniczać się do dostawcy surowców dla szeroko pojętego sektora chemicznego. Jeśli dojdzie do sprzedaży Anwilu, odbędzie się to w procesie aukcji.

Czytaj więcej: Inwestycje 716

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8
Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A
brak
 

Producent polichlorku winylu, nawozów azotowych, granulatów i płyt z PCW, Polanvil, Anwidur®, Anwipor®

Polska