Drukuj

Dassault Systèmes i Airbus APWorks rozpoczynają współpracę

Dassault Systèmes i Airbus APWorks rozpoczynają współpracę
Firma Dassault Systèmes, światowy lider w dziedzinie oprogramowania projektowego 3D oraz rozwiązań 3D Digital Mock Up i oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) i Airbus APWorks GmbH, spółka zależna firmy Airbus specjalizująca się w druku 3D z metalu poinformowały o nawiązaniu współpracy, której strategicznym celem jest rozwój zastosowania technologii wytwarzania przyrostowego w realizowanej na szeroką skalę produkcji w branży lotniczej i obronnej. W ramach współpracy wykorzystane zostaną platforma 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes oraz doświadczenie firmy APWorks w zakresie konsultingu, inżynierii i produkcji, co pozwoli na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie wirtualnej walidacji procesu wytwarzania przyrostowego.

W celu stworzenia zintegrowanego procesu zapewniającego cyfrową ciągłość wszystkich parametrów inżynieryjnych wykorzystywanych w ramach addytywnego procesu produkcji części, Dassault Systèmes i APWorks wspólnie rozszerzą możliwości rozwiązania branżowego „Co-Design to Target”. W efekcie proces wytwarzania przyrostowego – od etapu projektu do etapu produkcji, stanie się powtarzalny i skalowalny.

Nowej generacji części przeznaczone dla lotnictwa stają się lżejsze i bardziej niezawodne dzięki technologii wytwarzania przyrostowego. Tym samym, wraz z pojawianiem się coraz bardziej skomplikowanych projektów, wysokiej jakości materiałów i szybszych maszyn, wykorzystanie technologii wytwarzania przyrostowego wykracza poza etap prac projektowych i prototypowania, stając się jednym z kluczowych procesów produkcyjnych na całym świecie.

Technologie wirtualne mogą pomóc w przyspieszeniu wdrażania rozwiązań wytwarzania przyrostowego na dużą skalę. Nowy, kompleksowy proces zaprojektowany przez Dassault Systèmes i APWorks zostanie oparty o jedno źródło danych wykorzystywanych do projektowania materiału i procesu produkcji oraz testowania. Integracja projektowania 3D z pracami inżynieryjnymi i symulacją optymalizuje części dla wytwarzania przyrostowego, pozwala na standaryzację parametrów, a w efekcie na wprowadzenie standardów certyfikacyjnych. Kolejne kroki, takie jak: testowanie, optymalizacja i technologia addytywna wykorzystywana do produkcji części mogą odpowiadać wyznaczonym parametrom. Producenci oryginalnego sprzętu będą mogli optymalizować swoje projekty koncepcyjne poprzez skomunikowanie się z siecią dostaw i przeprowadzenie wirtualnej oceny każdego etapu projektu, a w efekcie wykrycie potencjalnych błędów, jeszcze zanim część zostanie wyprodukowana.