Firma Heko w branży tworzyw sztucznych


Choć PMMA jest głównym sektorem działalności produkcyjnej Heko, to jednak ostatnia nowość produktowa firmy to coś innego. Oto bowiem spółka wprowadza nową grupę lakierów i impregnatów do drewna i betonu o nazwie handlowej Hekol. Są to płynne wyroby polimerowe stosowane jako lakiery i impregnaty. Produkty pojawią się już niebawem na półkach sklepowych w dwóch rodzajach jako HEKOL I-15 oraz HEKOL L-15.

Pierwszy z produktów - HEKOL I jest polimerem akrylowym w rozcieńczalnikach organicznych. Preparat bardzo dobrze penetruje impregnowane drewno, pozostawiając całkowitą wizualizację struktury słoi malowanej powierzchni. Ze względu na zastosowany rozcieńczalnik idealnie rozprowadza się po malowanej powierzchni.

Bardzo dobrze sprawdza w zabezpieczaniu stolarki budowlanej wewnątrz i na zewnątrz budynków i zwłaszcza tych elementów, które są narażone na obciążenia mechaniczne. Ten rodzaj impregnatu ma właściwości plastyczne przy temperaturze pokojowej i odkształcające drewno nie powoduje pękania pomalowanej powierzchni. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami hydrofobowymi i chroni drewno przed wilgocią i wodą i oddziaływaniem innych czynników atmosferycznych. Pomimo swoich właściwości plastycznych HEKOL I poprawia właściwości mechaniczne o 35 proc. Badania wzrostu wytrzymałości włókien na ściskanie wykonano na drewnie lipowym.

Warto wiedzieć, że HEKOL I doskonale nadaje się do impregnacji drewna świeżego jak również starego. Jest skutecznym hydro-izolatorem, który można stosować jako impregnat w brodzikach i basenach.

Druga z nowości firmy Heko, czyli HEKOL L stanowi roztwór kopolimerów akrylowych w rozcieńczalnikach organicznych. Preparat ten wykazuje bardzo dobre właściwości wizualizacyjne, dzięki czemu struktura słoi malowanej powierzchni pozostaje idealnie uwidoczniona. Efektem malowania wierzchniego HEKOL L jest powierzchnia o wysokim połysku i bardzo dobrych właściwościach mechanicznych - tłumaczy technolog z zakładu nr 2 firmy HEKO w Oświęcimiu.

Dodaje przy tym, że HEKOL L sprawdza w zabezpieczaniu stolarki budowlanej i charakteryzuje się wyśmienitymi właściwościami hydrofobowymi. Poprawia właściwości mechaniczne malowanego drewna od 5 do 40 proc. w zależności od stopnia rozcieńczenia.

Czytaj więcej: Nowości 239