GE Plastics ma nową linię do formowania włókien


Proces przędzenia ze stopu wymaga podania polimeru do wytłaczarki ślimakowej, podgrzania go do stanu płynnego i wytłoczenia przez dyszę przędzalniczą o 144 małych otworkach.

Zainstalowana w centrum PPDC nowa linia produkcyjna może wytwarzać włókna zarówno nisko-, jak też wysoko-denierowe (6-10 dpf) i jest wyposażona w urządzenie do współwytłaczania. W jeszcze większym stopniu niż dotychczas zwiększa ona możliwości formowania oferowane przez firmę GE.

Włókna produkowane z tworzywa Ultem i Extem dają się barwić i mogą być przerabiane na włókna cięte i włókna ciągłe stosowane do produkcji tkanin i włóknin.

Prowadzone przez firmę GE Plastic prace badawczo-rozwojowe nad nowymi zastosowaniami tworzyw w dziedzinie produkcji włókien sztucznych dotyczą przede wszystkim wykorzystania do tego celu produkowanej przez tę firmę żywicy Ultem 9011.

Dzięki wyjątkowej odporności na obciążenia dynamiczne, trudnopalności uzyskiwanej bez stosowania fluorowców oraz znakomitej charakterystyce eksploatacyjnej w wysokich temperaturach, włókna produkowane z tworzywa Ultem 9011 stanowią doskonały wybór w przypadku wielu wymagających zastosowań.

Do tych zastosowań należy np. wystrój wnętrza samolotów obejmujący pokrycia foteli i pionowe ścianki, wyposażenie wnętrz domów, wysokotemperaturowe media filtracyjne oraz odzież ochronna.

Włókno wykonane z produkowanego przez firmę GE tworzywa Ultem 9011 jest już stosowane do produkcji materacy. Przeprowadzone testy wykazały, że stanowi ono skuteczny sposób osiągnięcia zgodności z wymaganiami określonymi w biuletynie technicznym California Technical Bulletin (TB 603).

Zainstalowana w centrum PPDC nowa linia do produkcji włókien sztucznych, to tylko jeden z przykładów zakupów dokonanych ostatnio przez firmę GE Plastics.

Prowadzone przez centrum PPDC prace nad rozwojem procesów technologicznych obejmują pełny zakres metod prasowania, wytłaczania i kształtowania termicznego, a także metodologie analiz eksploatacyjnych oraz inne pokrewne technologie.

W Centrum oferowane jest także wsparcie w zakresie operacji pomocniczych, takich jak malowanie i analiza strukturalna gotowych elementów.