GE Plastics ma nową linię do formowania włókien

GE Plastics ma nową linię do formowania włókien
Koncern GE Plastics zainstalował wyprodukowaną przez firmę Hills, Inc. linię do wysokotemperaturowego formowania włókien metodą przędzenia ze stopu. Tym samym realizuje swoją strategię polegająca na rozwijaniu nowych światowych rynków poprzez wprowadzanie zaawansowanych technologii materiałowych.

Instalacja odbyła się w należącym do GE centrum badawczym Polymer Processing Development Center (PPDC) w Pittsfield, w stanie Massachusetts.

Nowe wyposażenie przyczyni się do rozszerzenia możliwości należącego do firmy GE Plastics działu o nazwie Global Application Technology (GApT).

Będzie wykorzystywane do oceny materiałów i optymalizacji warunków formowania niskodenierowych (2 – 6 dpf) włókien z produkowanego przez GE trudnopalnego tworzywa (PEI) Ultem oraz innych tworzyw wysokotemperaturowych.

W wyniku optymalizacji procesu przędzenia ze stopu przy użyciu swoich najwyższej jakości materiałów, firma GE Plastics będzie w stanie zaoferować nowe możliwości producentom materiałów i tkanin, którzy muszą przestrzegać surowych wymagań dotyczących palności, wydzielania dymu i toksyczności.

- Dzięki nabyciu specjalistycznego wyposażenia do produkcji cienkich (tzw. nisko-denierowych) włókien wkraczamy do nowego przemysłu, gdzie nasze materiały będą odgrywały coraz ważniejszą rolę – ocenia Rick Pontillo, dyrektor naczelny Global Application Technology GE Plastics. - Mając na uwadze fakt, że producenci tkanin stają w obliczu konieczności spełniania coraz surowszych wymagań, nasza firma zamierza wprowadzić na rynek nowe rodzaje włókien charakteryzujące się trudnopalnością oraz doskonałą odpornością na działanie wysokiej temperatury i chemikaliów – dodaje Pontillo.

Koncern spodziewa się, że omawiana inwestycja umożliwi mu szybkie opracowanie nowych zastosowań dla zaawansowanych włókien z tworzyw sztucznych obejmujących zasięgiem ogólnoświatowy przemysł.


Zainstalowana w firmie GE Plastics nowa linia do formowania włókien metodą przędzenia ze stopu może przetwarzać tworzywa w temperaturze do 450 st. C umożliwiając jednocześnie stosowanie materiałów nowej generacji, takich Ultem i Extem.

Urządzenie może produkować włókna ciągłe z prędkością do 1800 metrów na minutę, a ponadto umożliwia ciągnienie włókien w trybie in-line.