Innowacyjne zastosowania rapid prototyping

Innowacyjne zastosowania rapid prototyping
Szybkie prototypowanie stwarza producentom coraz to szersze możliwości. Przy użyciu metod Rapid Prototyping dwie europejskie firmy stworzyły niedawno interesujące produkty, które do tej pory były wykonywane w zupełnie inny sposób.

Innowacyjne rozwiązania, o których mowa to torba na zakupy stworzona z poliamidu PA12 oraz elegancka lampa. Za wykonanie pierwszego produktu odpowiada firma Freedom of Creation, drugi to dzieło spółki Materialise.

Po obydwu przykładach widać, że technologie szybkiego prototypowania, to w tej chwili już nie tylko sztywne prototypy, których przeznaczeniem jest pomoc w szybkim wprowadzeniu towaru na rynek i w wyprzedzeniu konkurencji, ale też fantastyczne możliwości w ogólnie określonym wzornictwie. Dzieje się tak, gdyż nie wszystko, co pojawi się w umyśle projektanta da się wykonać konwencjonalnymi metodami. Często dzieje się tak, że formy wtryskowe, rzeźbienie, tworzenie kilku lub kilkunastu części i ich powolny montaż to czynniki hamujące projektanta. Szybkie prototypowanie, dzięki tworzeniu modelu od absolutnego początku, jest w pełni nieograniczone i pozwala na projektowanie wyrafinowanych kształtów bez konieczności zastanawiania się nad technologią produkcji.

Przykłady rapid prototyping

Dla przykładu, Freedom of Creation postanowiła wykonać torbę złożoną z kilkudziesięciu małych łańcuchów. Ponieważ ich ręczne łączenia trwałyby bardzo długo, torby wydrukowano więc przy użyciu metody spiekania proszków poliamidowych. Po oczyszczeniu z niespieczonego proszku opakowanie było gotowe do użycia. Tego typu niekonwencjonalnie wykonana torba jest bardziej wytrzymała od standardowych foliówek czy nawet toreb materiałowych. Materiałem użytym do jej produkcji był poliamid PA12.

Dużą wyobraźnią wykazali się też przedstawiciele firmy Materialise z Belgii. Nawiązali oni współpracę z najlepszymi projektantami lamp na świecie, tworząc bardzo specyficzną linię o wymyślnych kształtach. Na dodatek lampy te budowane były przy pomocy systemów szybkiego prototypowania, a dokładnie stereolitografii. Technika ta jest jednym z częściej stosowanych procesów addytywnej produkcji elementów prototypowych w przemyśle szybkiego prototypowania.

Proces produkcji części z wykorzystaniem stereolitografii opiera się na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera na sukcesywnie zanurzanej platformie w wannie z fotopolimerem. Pod wpływem światła laserowego, dochodzi do polimeryzacji i zestalenia substancji blisko powierzchni roztworu. Po obrysowaniu warstwy, platforma jest obniżana dokładnie o grubość wytworzonej warstwy, a cały proces powtarza się aż do uzyskania całego produkowanego elementu. Technika stereolitografii zapewnia wysoką precyzję i powtarzalność przy dobrej jakości powierzchni, oraz w odróżnieniu od obróbki skrawaniem przynosi możliwość utworzenia skomplikowanej struktury wewnętrznej elementu.

Do skonstruowania innowacyjnego systemu oświetlenia użyto żywicy utwardzanej laserem. Oferowane lampy posiadają nietypowe kształty i kolory, a na dodatek składają się z jednego kawałka.

Przykłady rapid prototyping


Czytaj więcej: Innowacje 302Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże