Koltex PRS: Stawiamy na doświadczenie i nową technologię

Przejdźmy do najważniejszej kwestii. Co aktualnie znajduje się w ofercie Koltex?

Podstawą oferty firmy są maszyny i urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych na różnych etapach przetwórstwa: czyli rozdrabniania, mycia i granulowania odpadów z PE, PP, HDPE, LDPE, LLDPE, PS, ABS. Ponadto dostarczamy również urządzenia peryferyjne dla recyklingu oraz części zamienne. Ważny z punktu widzenia klienta jest fakt, że oferujemy nie tylko maszyny, ale także kompletne linie technologiczne. Zespół naszych konstruktorów i technologów opracowuje dla klienta indywidualny projekt, uwzględniający rodzaj materiału wsadowego jakim dysponuje, możliwości technologiczne oraz jego warunki i oczekiwania. Proponowane przez nas linie technologiczne są skrojone na miarę potrzeb odbiorcy, a uzyskiwany przy ich pomocy produkt finalny dopasowany do najwyższych wymagań rynku globalnego. Dla naszych klientów świadczymy także usługi serwisowe przez cały okres eksploatacji urządzeń.

Na ubiegłorocznych targach K w Düsseldorfie zaprezentowaliście europejskiej publiczności waszą nową linię do regranulacji. Proszę powiedzieć coś więcej o tym rozwiązaniu.

Na targach w Düsseldorfie przedstawiliśmy nowy model linii do granulacji tworzyw sztucznych z naszymi innowacyjnymi rozwiązaniami, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie. Zaprezentowaliśmy efekty pracy stworzonej jakiś czas temu nowej, niezależnej komórki organizacyjnej R&D. Postawiliśmy na inwestycje sprzętowe oraz oprogramowania klasy CAE pozwalające na zaawansowane obliczenia inżynierskie z zakresu wytrzymałości, termodynamiki i mechaniki płynów, które umożliwiają pełną optymalizację konstrukcji i rozwiązań przekładającą się na efektywność procesów realizowanych przez nasze urządzenia.

Szczególnym osiągnięciem jest wdrożenie specjalistycznego oprogramowania MES dedykowanego do obliczeń układów plastyfikujących pozwalających na optymalizację ich geometrii, a co za tym idzie wydajności oraz stabilizacji temperaturowej i ciśnieniowej procesu wytłaczania. Dzięki opracowaniu przez naszych technologów nowego, zautomatyzowanego i autonomicznego systemu odgazowania, parametry otrzymanych w procesie recyklingu recyklatów są dużo lepsze. Zmiany konstrukcji napędu aglomeratora znacząco zwiększyły żywotność tego układu, a modyfikacje sekcji zasypowej układu plastyfikującego ekstremalnie poprawiły efektywność podawania materiału. Zmiana geometrii portów odgazowania w połączeniu z nowym systemem wprowadziła nasz produkt końcowy do czołówki globalnej konkurencji, zarówno w sferze wydajności jak i jakości otrzymywanego regranulatu. Ponadto w linii zmieniono konstrukcję ramy i obudowy, czyniąc ją jednocześnie lżejszą i sztywniejszą. Rozwój systemów sterowania poprzez zastosowanie różnego rodzaju czujników i regulatorów powoduje, że nasze linie granulacyjne są proste w obsłudze, a rola operatora ograniczona jest do minimum.

Linia do granulacji tworzyw sztucznych wyposażona jest w najnowsze systemy sterowania, w tym zdalny dostęp oraz podgląd pracy maszyny, który umożliwia diagnozowanie usterek i błyskawiczną reakcję serwisową. Istotą zmian technologicznych w naszych urządzeniach jest zastosowanie podzespołów zapewniających energooszczędność, ciągłość i wysoką wydajność pracy oraz komfort użytkowania maszyny, a przede wszystkim wysoką jakość produktu końcowego. Generalnie celem nadrzędnym prac rozwojowych w Koltex PRS jest zwiększanie stosunku produkowanych kilogramów tworzywa z 1 kW zużywanej energii. W aktualnych okolicznościach rynkowych uznajemy ten parametr za jeden z kluczowych dla optymalizacji procesów.

Jak wasza propozycja została przyjęta przez odbiorców zagranicznych? Powiedzmy sobie szczerze, zachodni producenci linii do recyklingu to przecież absolutny top.

Zachodni producenci działający w branży recyklingu oczywiście mają wiele do zaoferowania. Patrzymy z uznaniem na ich dokonania. My skupiliśmy się na przedstawieniu kompleksowych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie recyklingu, dlatego nasza oferta również spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem.

W znacznym stopniu przyczynił się do tego fakt, że jako firma dostarczamy kompletne systemy recyklingu, czyli całe linie technologiczne wraz z umiejscowieniem oraz uruchomieniem ciągu technologicznego u klienta. Zapewnia to kompleksową obsługę w zakresie przetwarzania odpadów, jaką można otrzymać łącznie z indywidualnym projektem oraz wsparciem technicznym.

Efektem naszej obecności na ubiegłorocznych targach K są m.in. rozmowy handlowe z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, gdzie w ostatnich dniach delegacja naszej firmy miała przyjemność gościć, i gdzie omawialiśmy możliwości współpracy z Bliskim Wschodem. Redukcja odpadów to problem wielu krajów, dlatego widzimy wciąż rosnące zainteresowanie tematem recyklingu oraz zaawansowanych technologii w przetwórstwie na całym świecie.