Kompleksowe wsparcie technologiczne to nowa specjalność firmy Dopak

Kompleksowe wsparcie technologiczne…

Rok temu wrocławska  firma Dopak uruchomiła specjalistyczne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które prowadzi specjalistyczne szkolenia związane z branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych. Kompleksowy wachlarz usług edukacyjnych skierowany jest do operatorów i ustawiaczy maszyn, automatyków, pracowników serwisu, utrzymania ruchu, technologów, inżynierów procesu czy jakości. O centrum i samej ofercie rozmawiamy z Ursulą Steiner, prezes zarządu firmy Dopak.

Minął rok od uruchomienia przez firmę Dopak Centrum Badawczo-Rozwojowego, jakimi sukcesami możecie się pochwalić?

Nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe jest coraz bardziej rozpoznawalne. Przez ten czas bardzo mocno pracowaliśmy nad rozwojem naszej oferty szkoleniowej. Dziś klienci coraz częściej postrzegają nas jako dostawcę wysokiej jakości usług edukacyjnych, gdzie kluczową rolę odgrywa zdobywanie umiejętności praktycznych. Obecnie obok licencjonowanego kursu technologicznego „Prawo Jazdy na wtryskarkę”, proponujemy ponad 20 tematów szkoleń, które dotyczą obsługi maszyn i robotów, technologii procesu wtrysku, eliminacji wad wyprasek, eksploatacji form wtryskowych, czy metod badań tworzyw sztucznych. Bardzo nas cieszy, że szkolenia, które prowadzimy, cieszą się dużą popularnością i są wysoko oceniane przez uczestników. Z naszych kursów korzystają czołowe firmy z branży oraz globalne marki produkcyjne, które nie muszą już wysyłać swoich pracowników za granicę, aby tam mogli zdobyć zaawansowaną wiedzę. Działalność szkoleniowa to oczywiście nie wszystko. Na co dzień pomagamy naszym klientom również rozwiązywać ich problemy technologiczne, korzystając z wyposażenia centrum, naszego doświadczenia oraz posiadanej wiedzy.

ursula-steiner
Ursula Steiner, prezes zarządu spółki Dopak

Zatrzymajmy się chwilę na temacie wsparcia technologicznego i działalności badawczej. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do was firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych?

Klienci proszą nas o wsparcie w bardzo wielu obszarach. Głównie interesują ich zagadnienia dotyczące możliwości optymalizacji czasu cyklu. Coraz częściej szukają także sposobów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej maszyn i urządzeń. Zdecydowanie najwięcej zapytań dotyczy kwestii poprawy jakości gotowego wyrobu, zarówno w zakresie wizualnym, jak i potrzeby polepszenia parametrów wytrzymałościowych. Nasze zadania bardzo często dotyczą problemów technologicznych związanych z wadami wyprasek. I tak, np. całkiem niedawno zgłosił się do nas klient, który wykonuje detale z gwintem wewnętrznym. Podczas ich mocowania niektóre elementy pękały w pewnych miejscach i to przy założonym bezpiecznym momencie dokręcania. Naszym zadaniem było dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje i co jest tego przyczyną.

Na jakie zatem usługi może liczyć wasz klient? Proszę podać przykłady realizacji.

Wielu klientów jest świadomych wpływu stosowanych przez nich surowców, dlatego coraz częściej prowadzimy badania jakościowe wyrobów, pomiary MFI, analizy materiału w kierunku jego identyfikacji. Wykonujemy uniwersalne kształtki do badań z tworzyw termoplastycznych zgodnie z normami, sprawdzamy ich wytrzymałość mechaniczną.

Wykonujemy również prototypy z modeli 3D do oceny jakości detalu przed przystąpieniem do produkcji seryjnej. Realizujemy dla klientów produkcje testowe i pilotażowe, walidujemy formy pomagając dobrać jak najlepsze parametry procesowe. Pomagamy też klientom np. w eliminacji linii łączenia detalu o skomplikowanej geometrii bez ingerencji w formę. Analizujemy przyczyny występujących wad wyrobów. Przykłady można mnożyć. Jednak najistotniejsze jest to, że ponieważ zatrudniamy multidyscyplinarny zespół specjalistów, potrafimy spojrzeć na dany problem z szerszej perspektywy i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Czy na rynku wciąż jest miejsce na działalność badawczo-rozwojową dla firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych?

Na polskim rynku jest coraz więcej instytucji naukowo-badawczych i laboratoriów materiałowych, które udzielają wsparcia przetwórcom tworzyw sztucznych. Często jednak w takich miejscach brakuje przemysłowego zaplecza sprzętowego pozwalającego na rozwiązanie danego problemu w warunkach produkcyjnych. Firmy z branży PTS często oprócz wyniku pomiaru z danego badania i jego interpretacji, oczekują przełożenia możliwych rozwiązań do środowiska produkcyjnego. Nasi specjaliści, oprócz znajomości metod badawczych, bardzo dobrze znają proces formowania wtryskowego, a przez to potrafią spojrzeć dużo szerzej na problem.

To wszystko kryje się właśnie pod pojęciem kompleksowego wsparcia technologicznego, które realizuje Dopak. Jest to odpowiedź na aktualne potrzeby rynku i problemy z jakimi zmagają się producenci wyrobów z tworzyw sztucznych.

Jakim zapleczem technologicznym dysponuje obecnie Dopak?

Nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe wyposażone jest w zaawansowany technologicznie sprzęt. W parku maszynowym posiadamy 7 automatycznych linii produkcyjnych, o zakresie sił zwarcia od 500 do 5500 kN, przygotowanych do pracy z takimi technologiami high-tech, jak np. MuCell czy formowanie PEEK i PEAK. Wszystkie układy uplastyczniające są wzmocnione, dlatego możemy przetwarzać tworzywa WPC lub tworzywa z dodatkiem twardych wypełniaczy o działaniu erozyjnym. Posiadamy nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą w laboratorium do badań właściwości fizykochemicznych polimerów i wyrobów końcowych. Dysponujemy przemysłowym skanerem oraz drukarkami 3D, dzięki temu możemy wspomagać naszych klientów w procesie projektowania i doskonalenia ich produktów, umożliwiając szybkie testowanie i wprowadzanie poprawek na wczesnym etapie. Posiadamy analizatory parametrów sieci elektroenergetycznej, za pomocą których wykonujemy pomiary zużycia energii elektrycznej również w siedzibach klientów. Jesteśmy gotowi sprostać różnorodnym wymaganiom naszych partnerów biznesowych i pomóc im osiągnąć sukces w ich branży.

W czym tkwi przewaga firmy Dopak w stosunku do innych podmiotów tego typu?

Posiadamy wiedzę i doświadczenie, gdyż procesem formowania wtryskowego zajmujemy się blisko trzy dekady. Dysponujemy parkiem maszynowym oraz kompleksem szkoleniowo-konferencyjnym, czyli funkcjonalnym miejscem przeznaczonym do prowadzenia szkoleń praktycznych. Uczymy tam obsługi wtryskarki i metodyki ustawiania procesu wtrysku, a wszystko pod okiem wykwalifikowanego inżyniera. Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie aktywnie można zdobywać przygotowanie zawodowe. Indywidualnie podchodzimy do każdego zadania, starając się możliwie jak najszybciej pomóc naszym klientom. Współpracujemy z wieloma uczelniami technicznymi w Polsce oraz niemieckimi uczelniami - TU Chemnitz, TU w Dreźnie oraz Fraunhofer IOW. Jednak naszą największą wartością są kompetentni pracownicy. To dzięki ich wiedzy, umiejętnościom i zaangażowaniu wspieramy klientów w realizacji ich celów. Nasi eksperci są gotowi do współpracy i doradztwa w zakresie rozwoju produktów, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz innych zagadnień technicznych. Jestem dumna z naszego zespołu i uważam, że to właśnie ludzie tworzą największą wartość naszej firmy.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński