LANXESS - doskonały trzeci kwartał

Sprzedaż w nowym segmencie Specialty Additives wzrosła aż o 124%, tj. 265 mln EUR, do poziomu 478 mln EUR; rok wcześniej było to 213 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł w tym segmencie 77 mln EUR, co oznacza wzrost o 42 mln EUR lub 120% względem poprzedniego roku, w którym zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł 35 mln EUR. Tak istotny wzrost zysków wynika głównie z integracji jednostki spółki Chemtura działającej w branży dodatków. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła w tym segmencie 16,1% i była nieznacznie niższa niż w poprzednim roku (16,4%).

Sprzedaż w segmencie Performance Chemicals wzrosła o 11%, tj. 36 mln EUR, do poziomu 364 mln EUR; rok wcześniej było to 328 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł w tym segmencie do poziomu 65 mln EUR, czyli o 9 mln EUR, co oznacza 16,1-procentowy wzrost względem zeszłorocznych wyników (56 mln EUR). Wszystkie jednostki biznesowe zwiększyły wolumeny sprzedaży. Jednostka Clean & Disinfect, którą koncern nabył w poprzednim roku, znacznie przyczyniła się do dobrych wyników pod względem zysków. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrosła z 17,1% w zeszłym roku do 17,9% obecnie.

W segmencie Engineering Materials sprzedaż wzrosła o 36,6%, tj. o 94 mln EUR, do poziomu 351 mln EUR, z 257 mln EUR rok wcześniej. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł w tym segmencie aż o 52,4%, tj. o 22 mln EUR, do poziomu 64 mln EUR, podczas gdy rok wcześniej było to 42 mln EUR. W jednostce biznesowej High Performance Materials pozytywny wpływ na zysk wynikał z wyższych wolumenów sprzedaży oraz dążenia do oferowania produktów gwarantujących wyższe marże. Do wzrostu zysków przyczyniła się również wytwarzająca uretany jednostka nabyta w ramach spółki Chemtura, której produkty również charakteryzują się wysoką marżą. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 18,2%; dla porównania w analogicznym kwartale ubiegłego roku wskaźnik ten wyniósł 16,3%.

W segmencie ARLANXEO sprzedaż wzrosła o ok. 6%, tj. o 42 mln EUR, do poziomu 717 mln EUR, z 675 mln EUR rok wcześniej. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł w tym segmencie 76 mln EUR, co oznacza spadek o 17% lub 15 mln EUR w porównaniu z 91 mln EUR rok wcześniej. Spadek zysków był spowodowany znaczną zmiennością cen surowców i słabą pozycją dolara amerykańskiego. Marża EBIDTA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych spadła z 13,5% w zeszłym roku do 10,6% obecnie.

Źródło: LANXESS


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A