Lanxess ogłosił plan restrukturyzacji

Lanxess nie będzie zmieniać obecnej struktury firmy, która obejmuje 14 jednostek skupionych w trzech pionach, jednak będzie rozważać pozbycie się jednostek prowadzących działalność poboczną, która jest odpowiedzialna za sprzedaż rzędu ok. 500 mln euro rocznie, generuje zysk EBITDA sięgający 30 mln euro i zapewnia zatrudnienie ok. tysiąca pracowników. W skład pobocznej działalności wchodzi produkcja Perlon-Monofil (w jednostce biznesowej High Performance Materials), wytwarzanie akceleratorów i przeciwutleniaczy (w jednostce biznesowej Rubber Chemicals) oraz produkcję kauczuku butadienowo-nitrylowego (w jednostce High Performance Elastomers), a zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Brunsbuettel i Dormagen (Niemcy), Kallo (Belgia), Bushy Park (USA), Jhagadii (Indie), La Wantzenau (Francja) oraz Nantong (Chiny).

- Każde z tych przedsiębiorstw cieszy się stabilną pozycją na danym rynku, ale w perspektywie długoterminowej mogą rozwijać się lepiej z innym partnerem - powiedział Axel C. Heitmann.

Z drugiej strony Lanxess planuje przejęcia które wzmocnią piony Advanced Intermediates i Performance Chemicals i będą służyły dywersyfikacji struktury firmy.

Dodatkowo, Lanxess ograniczył tegoroczne inwestycje do poziomu ok. 600 mln euro, przy czym jednocześnie firma realizuje kilka ważnych projektów strategicznych. W przyszłości koncern zamierza skupić się bardziej na mniejszych projektach i usuwaniu wąskich gardeł.

Obecnie firma skupia się na ukończeniu trzech projektów: budowie zakładu kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym (Nd-PBR) w Singapurze, zakładu terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) w Chinach oraz zakładu produkcji poliamidów w Belgii.

- Nasze inwestycje w zakłady produkcji wysokowydajnych kauczuków i lekkich materiałów wzmocnią naszą pozycję jako jednego z głównych dostawców na potrzeby przemysłu oponiarskiego i motoryzacyjnego - stwierdził Axel C. Heitmann. - Doskonale się sprawdzą po ożywieniu na rynku.

Przedstawiciele Lanxess przewidują, że firmie uda się osiągnąć średniookresowe cele w postaci 1,8 mld euro zysku EBITDA w 2018 roku.

W 2012 roku sprzedaż spółki osiągnęła wysokość 9,1 mld euro. Obecnie Lanxess zatrudnia około ponad 17 tys. pracowników w 31 krajach i posiada 50 zakładów produkcyjnych na całym świecie.


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A