Lanxess wspiera zrównoważoną produkcję opon

Lanxess wspiera zrównoważoną…

Na targach Tire Technology Expo 2023 w Hanowerze w dniach 21-23 marca Lanxess zaprezentował nowe produkty i rozwiązania dla zrównoważonej produkcji opon. Pod hasłem "Quality sustains" jednostka biznesowa Rhein Chemie firmy zajmującej się chemią specjalistyczną pokazała, w jaki sposób pomaga producentom opon zmniejszyć ich ślad środowiskowy podczas produkcji, a także ślad produktu końcowego. Portfolio zrównoważonej chemii oponiarskiej umożliwia wdrożenie czystych, wydajnych procesów na różnych etapach produkcji. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej, Lanxess oferuje również rozwiązania w zakresie recyklingu starych opon i wprowadzania ich z powrotem do procesu produkcyjnego.

Antydegradant wkrótce dostępny w zrównoważonym wariancie

Aby spełnić cele producentów opon w zakresie zrównoważonego rozwoju - a mianowicie produkować całkowicie "zielone" opony do 2050 roku - Lanxess oferuje odpowiedni antydegradant do mieszanek gumowych. Ponad 50 procent zawartości dodatku o nazwie handlowej Vulkanox HS opiera się na zrównoważonych surowcach. Zostały one wcześniej niezależnie certyfikowane zgodnie z metodą bilansu masowego. W przypadku Vulkanox HS, certyfikacja według ISCC PLUS (International Sustainability & Carbon Certification) pokazuje, że kryteria niezawodnego bilansowania są spełnione i prawidłowo stosowane. Instalacja w zakładzie produkcyjnym w Brunsbüttel, gdzie Rhein Chemie wytwarza antydegradant, uzyska certyfikat do końca 2023 roku. Oznacza to, że producenci opon będą mogli stosować Vulkanox HS, który pod względem właściwości w pełni odpowiada swojemu konwencjonalnemu odpowiednikowi, bez konieczności uzyskania nowej zgody.

Antydegradanty to substancje chemiczne, które chronią wulkanizaty przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przeciwdziałają one procesom degradacji, które pod wpływem tlenu lub ciepła zmieniają właściwości wulkanizatów. Z czasem mogą wystąpić takie procesy jak depolimeryzacja, zmęczenie, kruchość, pękanie, a nawet rozkład, co prowadzi do zasadniczego uszkodzenia opony.

lxs-vulkanox-hs
Vulkanox HS

Czyste i wydajne: bezsilikonowe środki antyadhezyjne oferują korzyści

Aby zapewnić płynny proces formowania podczas produkcji opon, należy stosować środki antyadhezyjne. Proces, który zasadniczo polega na formowaniu niewulkanizowanej opony w prasie, wulkanizacji i późniejszym odformowaniu, jest mniej obciążony i ogólnie czystszy, jeśli używa się bezsilikonowych środków antyadhezyjnych. Oznacza to, że producenci opon "samouszczelniających się" i "cichych" nie są obciążani niekorzystnymi dla nich silikonami. Przecież aby zapewnić przyleganie warstw uszczelniających, pianki redukującej hałas i wewnętrznych czujników monitorujących ciśnienie w oponach, pozostałości silikonu ze środka antyadhezyjnego musiałyby zostać całkowicie usunięte po rozformowaniu. W praktyce oznacza to konieczność skrupulatnego czyszczenia wewnętrznych powierzchni opon za pomocą lasera lub środków chemicznych. Wodorozcieńczalne, bezsilikonowe środki antyadhezyjne firmy Lanxess stanowią dla przetwórców wkład w większą opłacalność i zrównoważony rozwój.

Recykling starych opon poprzez dewulkanizację

Firma Lanxess oferuje środek do dewulkanizacji gumy w postaci Aktiplast 79, który umożliwia efektywny recykling usieciowanych siarką odpadów gumowych, takich jak opony lub podeszwy butów. Środek chemiczny zapobiega reformowaniu się zerwanych wiązań krzyżowych poprzez reakcję z powstałymi rodnikami. Produkt nadaje się do gumy naturalnej i syntetycznej, jak również do odpowiednich mieszanek. Zastosowanie Aktiplastu 79 poprawia jakość gumy z recyklingu, dzięki czemu do świeżej mieszanki można dodać więcej materiału z recyklingu bez pogorszenia właściwości produktu końcowego.

Zalecaną procedurą jest drobne zmielenie regeneratu gumowego i dodanie Aktiplastu 79 podczas procesu mielenia. Dzięki temu Aktiplast 79 jest absorbowany przez regenerat w wysokiej temperaturze, co umożliwia lepszą dewulkanizację.

Kompleksowe portfolio dla produkcji opon

Jednostka biznesowa Rhein Chemie firmy Lanxess jest największym na świecie dostawcą chemikaliów gumowych i rozwiązań systemowych dla przemysłu przetwórstwa gumy. Jej oferta obejmuje szeroki wybór dodatków, które są stosowane przede wszystkim w mieszankach do produkcji opon. Obejmują one środki wulkanizacyjne i dodatki do gumy w postaci wstępnie rozproszonej i w innych formach dostawy, przyspieszacze przetwarzania, środki zapobiegające rewersji, tlenek cynku, antydegradanty i środki do mastykacji. Asortyment środków antyadhezyjnych obejmuje granulowane produkty typu "batch-off", roztwory do natryskiwania wewnątrz pomieszczeń dla pojedynczych i wielokrotnych form oraz powłoki pęcherzykowe. Portfolio uzupełniają farby zewnętrzne, wykończeniowe i do znakowania opon.

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska