MSV - czeska brama do przyszłości

MSV - czeska brama do przyszłości…

Flagowa czeska impreza wystawiennicza dla przemysłu maszynowego - Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV - odbędzie się w tym roku w dniach 4-7 października. Wystawa, organizowana w Brneńskim Centrum Wystawienniczym już od ponad 60 lat, jest najbardziej znaczącym wydarzeniem na mapie targów przemysłowych w Europie Środkowej. Corocznie uczestniczy w niej ponad 1500 wystawców i ponad 80 tys. zwiedzających.

W listopadzie ub.r., ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, targi MSV 2021 odbyły się wyjątkowo w listopadzie - niecodziennym dla tego wydarzenia terminie - i w znacznie ograniczonym zakresie. Jednak nawet pomimo tych utrudnień do Brna zawitało ponad 1000 wystawców i ponad 35 tys. zwiedzających.

Podczas ubiegłorocznej edycji po raz kolejny zaprezentowano najbardziej zaawansowane technologie zmieniające oblicze współczesnego przemysłu: cyfryzację, robotykę, Internet Rzeczy, druk 3D czy korporacyjne systemy danych.

- Mimo wielu przeszkód i niesprzyjających okoliczności, w 2021 r. udało nam się przygotować największe targi inżynierskie w regionie Europy Środkowej. Wierzę, że następna edycja MSV odbędzie się już w standardowych warunkach - podsumował ubiegłoroczną edycję wystawy Jiří Kuliš, były dyrektor generalny Targów Brno.

Ten optymizm podziela również Michalis Busios, dyrektor MSV.

- Widzimy rosnące zainteresowanie firm udziałem w tegorocznej edycji targów MSV. Spodziewamy się również powrotu tych wystawców, którzy z powodu pandemii nie mogli uczestniczyć w ubiegłorocznej imprezie. Potwierdza to, że targi są ważną platformą biznesową dla wystawców - powiedział Busios.

Tematem przewodnim targów MSV 2022 będzie cyfryzacja przemysłu. Jest to obecnie jeden z priorytetowych czynników rozwoju przemysłowego. Targi MSV regularnie koncentrują swoją uwagę na wykorzystywaniu rozwiązań cyfrowych i technologii informatycznych w procesach produkcyjnych. Również w tym roku najnowsze produkty i usługi z zakresu cyfryzacji przedsiębiorstw zostaną kompleksowo zaprezentowane na specjalnej wystawie Digital Factory 2.0. Także po raz kolejny technologia addytywna będzie jednym z kluczowych tematów czeskiej wystawy. Profesjonalne technologie druku 3D, mogące znacznie zwiększyć wydajność produkcji, stają się coraz bardziej przystępne cenowo dla małych i średnich firm.

Kwestią, którą trudno byłoby obecnie pominąć, jest oczywiście gospodarka o obiegu zamkniętym. Zrównoważony rozwój to nie tylko jeden z priorytetów rozwoju przemysłowego; GOZ coraz częściej staje się ważnym wymogiem utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw.

Tegoroczna edycja brneńskiej wystawy zapowiada się w rzeczywistości imponująco. Równolegle z targami MSV odbędą się targi IMT, oferujące szeroką gamę technologii obróbki skrawaniem i technologii formowania. Również w tym samym czasie będą miały miejsce 4 inne imprezy technologiczne - Międzynarodowe Targi Odlewnictwa FOND-EX, Międzynarodowe Targi Spawalnictwa WELDING, Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kompozytów PLASTEX oraz Międzynarodowe Targi Obróbki Powierzchniowej PROFINTECH.

- Naszym celem jest pokazanie, w jaki sposób innowacyjne technologie przenikają do sfery imprez specjalistycznych. Ich wprowadzenie oznacza szereg zmian dla tradycyjnego przemysłu, które zdeterminują przyszły kształt branży - stwierdził Michal Svoboda, rzecznik prasowy MSV.

Targi MSV z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorstw, co potwierdza Jarosław Krykwiński z Agencji Promocji Eksportu, która jest oficjalnym przedstawicielem Targów Brneńskich w Polsce.

- W zeszłorocznej, 62. edycji Targów MSV wzięła udział rekordowa liczba polskich firm. W katalogu targowym znalazło się 24 wystawców z Polski, ale w pawilonach targowych faktycznie było ich więcej. Wiele przedsiębiorstw działa w Czechach na bazie tamtejszych przedstawicielstw i oddziałów - zauważył Jarosław Krykwiński.

Wielkością i atrakcyjnością oferty wyróżniły się stoiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (80 m2 i 9 współwystawców) czy spółek KIMLA (128 m2) i BOLE Europe Technology (82 m2). Dwie ostatnie firmy w tym roku kolejny raz pojawią się w Brnie. Organizatorzy MSV 2022 liczą na co najmniej podobny udział reprezentantów polskiej branży przemysłowej i starają się aktywnie promować w Polsce.

- Jako Agencja Promocji Eksportu świadczymy usługi w zakresie kompleksowej obsługi polskich wystawców na targach w Brnie, dlatego też zapraszam zainteresowane firmy do odwiedzenia strony targi.brno.pl, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w Targach MSV 2022 - dodał szef APE.