Na Podkarpaciu powstał klaster tworzyw sztucznych

Na Podkarpaciu powstał klaster tworzyw sztucznych
Powstał klaster tworzyw sztucznych Poligen. Zawiązały go firmy i instytucje z Podkarpacia.

Idea klastra jest prosta: ponieważ na Podkarpaciu działa kilkadziesiąt firm przetwórstwa tworzyw sztucznych od wytwarzających folie czy opakowania, przez produkujące dla energetyki, zabawkarstwa czy wytwarzające elementy wyposażenia wnętrz, to postanowiły one zawiązać współpracę. Teraz już zrzeszone będą mieć swoje biuro, a wybrana przez nie firma doradcza będzie inicjować badania naukowe i przygotowywać wspólne projekty. Dzięki zawiązanej wspólnocie mają dużo większe szanse, by zdobyć na nie pieniądze.

Inicjatywa powołania klastra wyszła od spółek Marma Polskie Folie, INNpuls oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Do klastra należy na starcie 11 podmiotów. Oprócz wymienionych również m.in. spółka Polkemic, Splast i Gamrat. Łącznie założyciele Poligenu zatrudniają 810 osób i generują przychody ze sprzedaży na poziomie 415 mln zł.

Firmy w ramach organizacji współpracować będą ze sobą w kilku dziedzinach. Przede wszystkim będą to nowe technologie. Ważną rolę będzie miała do odegrania Politechnika Rzeszowska, gdzie planowane jest stworzenie specjalistycznego laboratorium, które zajmowałoby się m.in. tematem biodegradowalności butelek PET.

Czytaj więcej: Rynek 831 Innowacje 302