Najpopularniejsze artykuły w 2020 roku

Najpopularniejsze artykuły…

Miniony rok zapisze się nam w pamięci przede wszystkim jako okres, w którym koronawirus rozprzestrzenił się po całym globie i w rezultacie doprowadził do wielkiego kryzysu gospodarczego. 

Z drugiej jednak strony pandemia dała impuls do przemodelowania sposobów prowadzenia działalności, lub może właściwiej, zmusiła przedsiębiorców do zmiany dotychczasowych modeli biznesowych. Spotkania online zamiast kontaktów osobistych, wirtualne eventy zamiast wielkich wystaw branżowych - wszystko to wydawało się przyszłością biznesu. I to właśnie pandemia, a właściwie spowodowany przez nią lockdown, sprawiła że nagle i na tak szeroką skalę zaczęto stosować zaawansowane techniki teleinformatyczne.

Sytuacja branży przetwórstwa tworzyw jest złożona. Straty zanotowano głównie w sektorze automotive; zamknięcie fabryk samochodów wymusiło przestoje u dostawców podzespołów i przerwanie łańcucha dostaw. Jednak w tym samym czasie wzrosły obroty producentów opakowań oraz artykułów sanitarnych i higieny osobistej. 

W artykułach, które na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy pojawiły się na portalu Plastech.pl tematyka związana z epidemią niezaprzeczalnie odcisnęła silny ślad. Poniżej zamieszczamy 10 najchętniej czytanych w 2020 r. artykułów.

10. Czy koronawirus zadusi branżę targową?

Branżą, którą najszybciej dotknął kryzys związany z rozwojem epidemii koronawirusa jest sektor targowy. Już na przełomie lutego i marca br., kiedy jeszcze zupełnie normalnie działały sklepy, galerie handlowe i hotele, organizatorzy dużych imprez targowych zmuszeni byli je odwoływać lub przekładać.

9. Wytłaczanie: charakterystyka procesu

Wytłaczanie ma wśród sposobów przetwórstwa tworzyw polimerowych największe znaczenie, gdyż przetwarza się dzięki niemu ponad 50% produkowanych materiałów. Wbrew pozorom nie jest to proces prosty do przeprowadzenia w praktyce.

8. Recykling folii PVB

Folia PVB używana jest w produkcji przednich szyb samochodowych jako klej do łączenia poszczególnych warstw. Zużyte, uszkodzone szyby zawierają cienką warstwę PVB, która nieodzyskana stanowi obciążenie dla środowiska.

Szkło laminowane stanowi ok. 3% całkowitego materiału w standardowych pojazdach osobowych, a każda przednia szyba zawiera około 1 kg samej folii PVB. Na całym świecie 65% używanej folii PVB znajduje swoje zastosowanie w produkcji szyb samochodowych, przez co w ciągu ostatnich kilku lat rynek PVB gwałtownie się rozwinął.

7. Podatek od plastiku - ratunek dla branży recyklingowej?

Wiosną 2020 r. Stowarzyszenie "Polski Recykling" zawnioskowało do premiera o wprowadzenie podatku od wyrobów plastikowych (plastic tax) produkowanych lub importowanych, które nie zawierają co najmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu. Na pytania dotyczące tej rekomendacji oraz bieżącej sytuacji branży recyklingowej w Polsce rozmawialiśmy z Szymon Dziak-Czekanem, prezesem tego stowarzyszenia.

6. Układy uplastyczniające wtryskarek. Część 1

Pierwsza odsłona tego trzyczęściowego cyklu artykułów omawia podstawy doboru właściwego zespołu wtryskowego. Pokazano, w jaki sposób objętość wtrysku wpływa na średnicę ślimaka. Przedstawiono zasady oceny czasu przebywania materiału w cylindrze i wpływ czasu na uszkodzenia termiczne przetwarzanego tworzywa. W końcu przedstawiono wpływ ciśnienia wtrysku i dostępnego dla danej jednostki momentu obrotowego. Celem cyklu artykułów jest pomoc w optymalnym dobraniu konstrukcji i wielkości układu uplastyczniającego.

5. Czy polski recykling przetrwa?

Miniony rok upłynął pod znakiem prac nad przygotowaniem nowego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, który ma spełniać wymagania dyrektyw unijnych w sprawie odpadów. Jednak przedsiębiorcy zajmujący się przetwarzaniem odpadów efektów tych debat nie widzą i oceniają aktualną sytuację na rynku jako wysoce niesprzyjającą branży recyklingu. Co więcej, uważają że wiele osób zaangażowanych w usprawnianie systemu gospodarowania odpadami nie jest przygotowana merytorycznie i nie posiada wiedzy praktycznej na ten temat. Również konsultacje z branżą recyklingu w kwestii wypracowania rozwiązań dotyczących usprawnienia systemu są, zdaniem recyklerów, zbyt rzadkie.

4. Zastosowanie nowych tworzyw bakteriostatycznych w obiektach użyteczności publicznej

W obecnej sytuacji globalnego zagrożenia epidemiologicznego coraz bardziej istotne staje się stosowanie tworzyw, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, o ograniczonej zdolności do powierzchniowego rozwoju biofilmu.

Polimery przeciwdrobnoustrojowe stanowią obiecującą strategię do walki z patogenami i zyskały znaczną uwagę zarówno w badaniach akademickich, jak i przemysłowych. Stosowane są zarówno mechanizmy przeciwdrobnoustrojowe wykazujące działanie pasywne jak i aktywne oraz wprowadzono typy materiałów polimerowych zawierających związane lub wymywane środki przeciwdrobnoustrojowe.

3. Czy koronawirus sparaliżuje branżę recyklingu?

Już w marcu 2020 r. pojawiły się obawy dotyczące długoterminowego wpływu epidemii koronawirusa na kluczowe europejskie rynki recyklingu. Szczególne zaniepokojenie budziło ograniczenie ilości surowca pochodzącego z systemów zbiórki, zakłócenia w logistyce, zmniejszenie popytu w sektorach nieopakowaniowych, rezygnacja z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenie niezbędnych inwestycji długoterminowych.

2. Jaka przyszłość czeka rynek regranulatów tworzyw sztucznych?

W debacie dotyczącej obecnej i przyszłej sytuacji recyklatów, regulacji prawnych w zakresie ich stosowania, a także przyszłości materiałów pochodzących z recyklingu wzięli udział: Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska, Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, Antonio Furfari, Dyrektor Zarządzający Plastics Recyclers Europe oraz Szymon Dziak-Czekan, Prezes Stowarzyszenia ''Polski Recykling''.

1. Czy wygramy "wojnę z plastikiem"?

W początkach 2020 r. w mainstreamowych mediach olbrzymią popularność zdobyło hasło „wojna z plastikiem”. Zarówno konsumenci jak i rządy europejskie jednoczą się w walce przeciwko tworzywom sztucznym. Jednak nie ma przyszłości bez tworzyw sztucznych. Zdaniem autora celem tej wojny nie powinna być walka z plastikiem, lecz jak najszybsze przekształcenie tworzyw sztucznych w prawdziwie zrównoważone rozwiązania materiałowe oraz stworzenie kompleksowych systemów recyklingu i utylizacji, które zminimalizują ryzyko dostania się tworzyw sztucznych do środowiska.