Nowoczesne materiały w sportach ekstremalnych i nie tylko

Nowoczesne materiały w sportach…

Szybciej, wyżej, dalej - świat sportu istnieje, aby ustanawiać coraz wyższe rekordy. Każdy, kto chce osiągnąć wyniki, musi dysponować czymś więcej niż tylko sprawnością fizyczną. Coraz większą rolę odgrywają, zwłaszcza w sportach wyczynowych, zaawansowana technologia i wysokiej jakości materiały. 

Ekstremalne osiągi w sporcie zawsze pojawiają się w nagłówkach. Ale kto myśli o materiałach potrzebnych do urzeczywistnienia tych innowacji? 

Zakres materiałów stosowanych w sporcie jest bardzo szeroki. Już pod koniec ubiegłego wieku poliuretany i konstrukcyjne tworzywa sztuczne stanowiły 58% zaawansowanych materiałów wykorzystywanych w sporcie z uwzględnieniem materiałów wzmocnionych włóknem [1]. W przypadku formowanych produktów sportowych polipropylen stanowił 3-krotność udziału kolejnego w ilości tworzywa ABS-u (akrylonitryl-butadien-styren) [2].

Podczas mistrzostw świata czy olimpiad jedni z najbardziej odważnych (niektórzy mogą powiedzieć, najbardziej szalonych) sportowców wykorzystują siebie i swój sprzęt do granic możliwości. Aby unikać kontuzji i osiągać jak najlepsze wyniki, zawodnicy w motocrossie, rajdowym crossie, skateboardingu, BMX i kolarstwie górskim zależą od stale rozwijającego się wyposażenia bezpieczeństwa, możliwego dzięki szerokiej mieszance wytrzymałych, amortyzujących i wysokowydajnych tworzyw sztucznych. To także dobra wiadomość dla sportowców amatorów, ponieważ innowacje high-tech stworzone dla sportowców ekstremalnych są często przystosowane dla nas zwykłych śmiertelników. Oto kilka przykładów wykorzystania tworzyw sztucznych do ochrony ekstremalnych sportowców.

Sporty ekstremalne często obejmują wysokie prędkości, akrobacje grawitacyjne, śmiałe skoki i zderzenia z innymi zawodnikami i ziemią. Właśnie dlatego prawie wszyscy ci sportowcy noszą hełmy wykonane z twardego, amortyzującego uderzenia, tworzywa sztucznego. Chociaż kaski różnią się w zależności od sportu, mają te same podstawowe elementy.

Aby pomóc w absorpcji wstrząsów, zewnętrzna powłoka jest wykonana z twardych tworzyw sztucznych, takich jak:

  • kompozyty z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (stosowane do produkcji samochodów wyścigowych),
  • tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym (często nazywane włóknem szklanym),
  • ABS (akrylonitryl-butadien-styren, ten sam plastik używany w klockach LEGO), lub
  • włókna aramidowe (Kevlar firmy DuPont jest jednym z najbardziej znanych).
Te wysokowydajne tworzywa sztuczne zapewniają doskonałą odporność na uderzenia - są również lekkie, aby zapobiegać zmęczeniu głowy i szyi. Ściśliwa warstwa wewnętrzna wykonana z piankowych tworzyw sztucznych, takich jak styropian lub polipropylen, zapewnia dodatkową amortyzację.

Charakterystykę pianki można dostosować do potrzeb poszczególnych sportowców i sportów. Na przykład, pianka z tworzywa sztucznego w kasku motocrossowym może być zaprojektowana tak, aby wytrzymać pojedynczy duży wstrząs, podczas gdy deskorolkarze mogą nosić kaski wyłożone pianką z tworzywa sztucznego, którą można wielokrotnie kompresować przy wielu mniejszych uderzeniach. Często mają dodatkowe plastikowe elementy dostosowane do wymagań każdego sportu. Na przykład ekstremalni sportowcy, tacy jak rowerzyści górscy lub kierowcy rajdowi, zwykle noszą plastikowy kask na całą twarz, który pomaga chronić głowę, twarz i szczękę sportowca przed uderzeniami.

rower

Dla sportowców osiągających duże prędkości, którzy walczą z brudem, śmieciami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, okulary ochronne są niezbędnym wyposażeniem. Podczas gdy rozmiar i kształt okularów może się różnić w zależności od sportu, tworzywa sztuczne odgrywają kluczową rolę. Oprawy okularów stosowane w większości sportów ekstremalnych są zazwyczaj wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego, takiego jak nylon lub poliuretan, który zapewnia trwałość i niewielką elastyczność niezbędną do wytrzymania intensywności sportu. Rama często jest wyłożona warstwą miękkiego tworzywa piankowego, aby poprawić komfort i dopasowanie.

Elastyczne plastikowe paski do gogli są często wyłożone silikonem, żaroodpornym plastikiem (stosowanym również w kuchennych szpatułkach) o lekko gumowatej fakturze, która pomaga utrzymać gogle na głowie sportowca.

Soczewki gogli wykonane są z poliwęglanu, lekkiego, prawie nietłukącego się przezroczystego tworzywa sztucznego (używanego do produkcji kuloodpornego "szkła"), które pomaga chronić oczy rowerzystów przed zanieczyszczeniami, zapewniając jednocześnie dobry widok na drogę. Dzięki doskonałej przejrzystości optycznej poliwęglan jest często stosowany w soczewkach w hełmach z dołączonymi przyłbicami.

Reportaże

Forum