Od tworzyw sztucznych do oleju

Od tworzyw sztucznych do oleju

Próżnia przekształca tworzywo sztuczne i umożliwia recykling. W jaki sposób nadal używać tworzyw sztucznych bez szkody dla środowiska? Rozwiązaniem jest technologia próżniowa firmy Busch.

Tworzywa sztuczne to wspaniały wynalazek. Jednak te same właściwości, dzięki którym są tak mocnymi i wszechstronnymi materiałami, sprawiają, że są one również odporne na działanie czynników środowiskowych. Nie rozkładają się i rzadko są poddawane recyklingowi i przetwarzaniu. Gdy przedmiot z tworzywa sztucznego zostaje wycofany z użytku, jest spalany lub wyrzucany na wysypisko śmieci. Co gorsza, takie produkty często kończą w oceanach.

Nowy proces pirolizy

Nowy proces pirolizy tworzyw sztucznych może zmienić dotychczasowy stan rzeczy. Jest to proces nagrzewania materiału, w tym przypadku tworzywa sztucznego w warunkach beztlenowych. Dzięki temu odpady z tworzyw sztucznych są poddawane recyklingowi chemicznemu, dając cenny olej mineralny. Ten zrównoważony produkt umożliwia wytwarzanie nowych tworzyw sztucznych. Wytwarzane jest również paliwo o niskiej zawartości węgla przy mniejszym zużyciu energii. Całościowo piroliza jest w rzeczywistości o 50% bardziej przyjazna dla środowiska niż spalanie tworzyw sztucznych w celu ich utylizacji.

Ekstrakcja gazów

Technologia próżniowa firmy Busch odgrywa znaczącą rolę w procesie pirolizy. Odpady z tworzyw sztucznych są podgrzewane w pojemniku. Do ekstrakcji gazów powstających w wyniku procesu topienia używana jest pompa próżniowa. Następnie gazy są sprężane i przesyłane do dalszej części instalacji procesowej, gdzie są przekształcane w olej mineralny. Z tego zrównoważonego płynu powstają między innymi nowe tworzywa sztuczne i paliwa o niskiej zawartości węgla. W ten sposób próżnia pomaga przekształcić tworzywa sztuczne i ułatwia recykling. Ponieważ tylko 14% tworzyw sztucznych na świecie jest obecnie poddawanych recyklingowi, próżnia może odegrać znaczącą rolę w zwiększeniu tej wartości.

Jakie tworzywa sztuczne są preferowane przez producentów

Istnieje ponad 100 typów tworzyw sztucznych. Najpowszechniej stosowany jest polietylen. Występuje w trzech formach: wysokiej gęstości, niskiej gęstości i liniowej o niskiej gęstości. Najbardziej wytrzymały jest ten o wysokiej gęstości (HDPE). Jest klasyfikowany jako tworzywo sztuczne typu 2, co oznacza, że jest jednym z najbezpieczniejszych w recyklingu. Ponieważ jest wytrzymały i trwały, jest preferowanym wyborem wielu producentów. Wytwarzają z niego np. butelki na mleko i środki czystości, a także zabawki. Innym produktem wykonanym z HDPE są rury odporne na deszcz i zmienne temperatury.

busch-olej