Ognioodporne przewody elektryczne

Ognioodporne przewody elektryczne
Australijscy naukowcy wynaleźli materiał izolujący, który pod wpływem ognia zmienia się z tworzywa sztucznego w ceramikę chroniąc w ten sposób przewody elektryczne.

"Uceramicznione polimery" w temperaturze pokojowej zachowują się jak zwykły plastik, ale w wysokich temperaturach takich, jak występujące podczas pożaru, zostają utwardzone i przeobrażają się w rodzaj ceramiki. W ten sposób kable są chronione od płomieni, a system elektryczny może pracować podczas pożaru.

Konwencjonalne pokrycie izolujące miedziane przewody nie wytrzymuje wysokich temperatur, co powoduje deformowanie się kabli i wyłączenie odpowiedniego systemu elektrycznego. Własności ochronne uceramicznionych polimerów oznaczają, że elektryczne urządzenia takie jak systemy alarmowe, windy, komputery mogą kontynuować pracę nawet podczas pożaru.

Testy wykazały, że w temperaturach do 1050°C kable izolowane nowym materiałem wykazywały się takimi samymi właściwościami elektrycznymi jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Zwykła izolacja plastikowa wytrzymywała mniej niż 10 minut. Kable z dodatkami opóźniającymi ogień ognia wytrzymywały tylko nieznacznie dłużej, podczas gdy z uceramicznionym plastikiem funkcjonowały poprawnie nawet po 2 godzinach.

Trwają dalsze prace nad zastosowaniem uceramicznionych tworzyw sztucznych w ognioodpornych domach i samochodach. Jednym z opracowywanych pomysłów jest stworzenie pianki, która będzie izolować ściany, stropy i ramy drzwi zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

źródło: www.k-online.de
Reportaże

Forum

Jackoos_899

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-09-16

Iebm

Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek. 2021-09-01

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Bentor

Własna firma produkcyjna 2021-06-04

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09