Plastech Top 10 2021

Warto pamiętać jednak, że kraj tak radośnie drepczący drogą Brytyjczyków nie jest samotną wyspą, czasy imperium również dawno już minęły, a położenie geopolityczne ma raczej, jak historia uczy, nie najszczęśliwsze… żeby nie powiedzieć: kiepskie. Cóż - pożyjemy, zobaczymy.

Wracając jeszcze do pandemii: człowiek wszystko zje i do wszystkiego się przyzwyczai. Niedługo zabraknie liter greckiego alfabetu na poszczególne warianty koronawirusa - świat się zamyka, otwiera i jakoś się to toczy. A jak już jesteśmy przy nazewnictwie… wiecie państwo, że początkowo wydawało się, że najnowszy wariant odkryty w Afryce zostanie nazwany Nu? Ostatecznie jednak nadano mu nazwę Omikron, ponieważ Nu mogłoby zbytnio kojarzyć się z angielskim „new”. A co tam nowego? Z kolei następna litera, czyli Xi, jest popularnym chińskim nazwiskiem. I to tak bardzo popularnym, że nosi je m.in. obecny przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinping. Mimo więc, iż wszyscy wiedzą skąd koronawirus rozpełzł po całym globie, to takie bezpośrednie przypominanie tego faktu byłoby cokolwiek aroganckie. Mamy więc Omikrona. Zastanawiam się tylko, która dawka przypominająca będzie nas chronić przed wariantem Omega?

Przyzwyczailiśmy się zatem do życia w tej nowej, pandemicznej rzeczywistości. Co więcej, zaczynamy się w niej urządzać. I póki co nie najgorzej nam to wychodzi, bo oto z dorocznego raportu Plastics Europe Polska wynika, że "(…) branża tworzyw sztucznych w Polsce wykazała odporność na pandemię - utrzymane zostały miejsca pracy, wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa, szacowane na 3,7 mln ton w 2020 r. Dostępne dane na temat aktywności branży w roku 2021 wskazują na kontynuację rozpoczętego w IV kw. 2020 dynamicznego wzrostu. Pomimo kłopotów z dostępnością tworzyw, co jest odbiciem sytuacji globalnej, sektor produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych wykazuje wyraźne wzrosty produkcji sprzedanej w odniesieniu do okresu sprzed pandemii”.

Jak powiedziała dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, szefowa Plastics Europe Polska: "Przede wszystkim firmy utrzymały stabilny poziom zatrudnienia, co w kontekście kryzysu, z jakim borykają się wszystkie branże, ma ogromne znaczenie. Według najnowszych dostępnych danych, w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. produkcja w sektorze wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych wykazała wyraźny wzrost produkcji sprzedanej w stosunku do okresu przed pandemią. Niektóre branże pokrewne, takie jak przemysł motoryzacyjny, odradzają się bardzo powoli, ale wydaje się, że dla branży tworzyw sztucznych w Polsce rok 2021 może okazać się nie gorszy niż rok poprzedni. Ponadto bardzo optymistycznym efektem jest rosnące saldo wymiany zagranicznej wyrobów z tworzyw sztucznych - w minionym roku wyniosło 960 tys. ton. Jest to z pewnością efekt systematycznego wzrostu inwestycji krajowych i zagranicznych w moce i nowoczesne technologie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, które obserwujemy w Polsce od kilku lat”.

Świadczy to tylko o sile i potencjale polskich przetwórców, którzy - jak się okazuje - chcą się uczyć i zdobywać wiedzę, o czym przekonamy się analizując najpopularniejsze ubiegłoroczne teksty, które pojawiły się na portalu Plastech.

Na miejscu 10. znalazł się artykuł "Zdecentralizowany recykling odpadów tworzyw sztucznych", opisujący jeden ze sposobów rozwiązania problemu odpadów plastikowych, jakim może być decentralizacja systemów recyklingu. Umożliwia to opatentowana technologia niemieckiej firmy Biofabrik. Modułowe urządzenia WASTX Plastic są już dostępne na polskim rynku dzięki toruńskiej firmie Monomer. Modułowe urządzenie, które można postawić na terenie firmy klienta, pozwala na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych w nadający się do handlu olej bazowy, który może być również wykorzystywany bezpośrednio na miejscu jako źródło energii.

Tekst, który zajął 9. miejsce to czerwcowy artykuł przeglądowy pt. "Aktualny stan regulacji UE dotyczących branży tworzywowej", przybliżający regulacje oraz inicjatywy mające wpływ na branżę tworzyw sztucznych w ubiegłym roku. Należały do nich z pewnością Plastic Levy - opłata z tytułu tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, Green Deal, dyrektywa Single Use Plastics oraz inicjatywa Circular Plastics Alliance.

Jak się okazuje, pytanie "Na czym polega proces starzenia się tworzyw?" jest na tyle istotne, że pozwoliło artykułowi o tym tytule zawędrować na 8. miejsce w naszym rankingu. Starzenie to jedna z niewielu wad, jakie posiadają wyroby z tworzyw sztucznych. Jak je badać i jakie czyni zmiany, wyjaśnia autorka tekstu.