Podsumowanie targów Plastpol 2018

Podsumowanie targów Plastpol 2018
Podczas tegorocznych targów Plastpol zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34 tys. mkw. we wszystkich 7 halach wystawienniczych Targów Kielce.

Plastpol utrzymał swój status najbardziej międzynarodowych targów w Polsce, spośród wszystkich branż gospodarki. Ponad 50 procent wystawców pochodziło spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówią, że najwięcej inwestorów zagranicznych w branży przetwórstwa tworzyw jest z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się w wynikami Plastpolu – i to właśnie firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.

- Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej Plastpol w wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9 proc. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, co przekłada się na jakość spotkania w Kielcach – komentuje Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - Zarówno ta, jak i poprzednia edycja targowa umocniły rolę targów Plastpol, jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Warto podkreślić, że podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają u naszych sąsiadów zza południowej i wschodniej granicy. Co wielokrotnie przewija się w rozmowach z wystawcami. W ciągu czterech dni Targi Kielce odwiedziło blisko 19 tys. osób – mówi Kamil Perz, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce. Podczas tegorocznego PLASTPOLU zwiedzający mogli zapoznać się ekspozycjami firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luksemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenia, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch oraz oczywiście z Polski.


Spotkanie przedstawicieli polskiej branży tworzyw w Kielcach

Cztery targowe dni poprzedziło spotkanie branży tworzyw sztucznych „Perspektywy – Innowacje – Wyzwania” zorganizowane wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska oraz Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Konferencja zgromadziła czołowych przedstawicieli firm branży z Polski. Dyskutowano nad jej kondycją i aktualnymi wyzwaniami. W tym roku tematem przewodnim spotkania była ogłoszona w styczniu br. przez Komisję Europejską Strategia dla tworzyw sztucznych, a także inne zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wpływ, jaki planowane w tym zakresie zmiany mogą mieć na branżę tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.

Optymistyczne dane od PlasticsEurope

Podczas pierwszego dnia targów Plastpol zostały ogłoszone najnowsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa w Polsce i w Europie w roku 2017. Wskazują one, że zapotrzebowanie to stale wzrasta, a branża dynamicznie się rozwija. Zużycie tworzyw w roku 2017 w Polsce szacuje się na ok. 3,5 mln, co oznacza wzrost aż o 9 % w porównaniu do roku 2016. To bardzo dobry wynik na tle całej Europy, gdzie wzrost ten szacowany jest na 3,5%, a wielkość zapotrzebowania na 51,7 mln ton. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok. 6,8 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

plastics europeCzołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji
 

Czołowi organizatorzy targów w Polsce, obiekty konferencyjno-szkoleniowe, organizacja i obsługa konferencji, seminariów, sympozjów

Polska