Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła biuro w Teheranie

Polska Agencja Inwestycji…
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oficjalnie uruchomiła swoje biuro w Teheranie i już wspiera polskich przedsiębiorców, którzy są chętni wejść na rynek irański - poinformował w środę PAP wiceprezes Agencji Wojciech Fedko.

Fedko przekazał, że biuro mieści się w dzielnicy biznesowej. Procedura rejestracji biura trwała kilka miesięcy. - Prawdopodobnie jako pierwsi z krajów zachodnich, a na pewno spośród krajów regionu zarejestrowaliśmy biuro PAIH w Teheranie na warunkach biura komercyjnego, które będzie reprezentować interesy polskiego biznesu - poinformował wiceprezes. - Większość biur reprezentacyjnych w Iranie to są przedstawicielstwa dyplomatyczne przy ambasadach czy z ramienia ambasad. My podeszliśmy do sprawy inaczej i udało nam się bez większych problemów zarejestrować to biuro - wyjaśnił.

Fedko poinformował też, że kierownikiem biura teherańskiego jest Jarosław Kaczyński. Oprócz niego biuro zatrudnia dwóch pracowników lokalnych. Cała trójka posługuje się językiem farsi, dwie z tych osób mówią po polsku - powiedział wiceprezes PAIH.

Wiceprezes Fedko podkreślił również, że zagraniczne biura handlowe PAIH koncentrują się na m.in. wybranych branżach, konkurencyjności przedsiębiorstw, oraz tym, jak polskim przedsiębiorstwom pomóc wejść na dany rynek. Wskazał, że biura mają charakter komercyjny.

- W związku z tym rejestracja oddziałów czy spółek PAIH, które mają na celu wsparcie promocji polskich przedsiębiorstw odbywa się nie poprzez kanały dyplomatyczne (...), tylko komercyjnie i nie jest to ścieżka akredytacji dyplomatycznej - dodał.

Docelowo PAIH planuje powołanie 69 zagranicznych biur handlowych w krajach o największym potencjale rozwojowym dla polskich firm. Działają już placówki w Szanghaju, Singapurze, Nairobi, Ho Szi Min, San Francisco i Teheranie. Jeszcze w pierwszej połowie 2017 roku Agencja otworzy nowe w Meksyku, Toronto, Londynie, Mediolanie, Frankfurcie i Budapeszcie.

Biura handlowe, w ramach usług oferowanych polskim firmom, będą zdobywały wiedzę, opracowywały strategię oraz model finansowania obsługiwanych rynków. Przygotują też dedykowaną dla przedsiębiorstw ofertę, a następnie pomogą ją wdrożyć na miejscu.

PAIH koncentruje się na promocji polskiej gospodarki, rozwoju eksportu, promowaniu polskich inwestycji w kraju i za granicą oraz na przyciąganiu zagranicznych inwestycji do Polski. Działa w ramach Grupy PFR, która wdraża instrumenty finansowe nakierowane na rozwój polskich przedsiębiorców.

Na podst. PAP

Czytaj więcej: Inwestycje 770 Rynek 850