Przegląd żywic poliestrowych

Z kolei RM 3000 jest nienasyconą żywicą poliestrową opartą na estrze winylowym. Powinno się po nią sięgać wtedy, gdy potrzebne są formy przeznaczone do zastosowań wymagających wysokiej odporności termicznej i chemicznej oraz wysokiego stopnia przeświecalności. Ponieważ żywica RM 3000 cechuje się zerowym skurczem, więc wykonane z niej formy gwarantują całkowite odwzorowanie modelu. Produkt, jak zapewniają jego dystrybutorzy, daje też dobrą powierzchnię wyrobu oraz stabilność wymiarów przy cienkich i grubych warstwach.

Warto jeszcze wiedzieć, że jeśli chodzi o typowe właściwości mechaniczne dla utwardzonej żywicy, to za sprawą testów przeprowadzonych na laminacie z 24 proc. zawartością włókna szklanego okazało się, że produkt dysponuje wytrzymałością na rozciąganie 100 Mpa, wydłużeniem do zerwania 8 proc., wytrzymałością na zginanie 184 Mpa oraz temperaturą mięknienia HDT 100 st. C.

Firmą prężnie działającą w branży żywic poliestrowych jest również spółka Erg-Chemical, której siedziba mieści się na terenie Zakładów Tworzyw Sztucznych ERG. Oferuje ona żywicę o nazwie Estromal. Polecana jest ona głównie do produkcji laminatów poliestrowo - szklanych, choć używa się jej także do wzmacniania wyrobów akrylowych, a także łączenia z płytami akrylowymi.

W niniejszym przeglądzie warto jeszcze zwrócić uwagę na żywicę poliestrową o niskiej zawartości styrenu - Crystic Envirotec, która jest preakcelerowaną żywicą tiksotropowaną, odpowiednią do nakładania wałkiem lub metodą natrysku. Wypełnia ona wszelkie potrzeby związane z budową otwartych laminatów. Zawiera od 25 do 30 proc. styrenu. W związku z tym emisja styrenu jest mniejsza od standardowej żywicy typu LSE w trakcie laminowania, a poziom styrenu jest zwykle o 20 - 30 proc. mniejszy od zwykłej żywicy LSE.

- Użycie Crystic Envirotec, typ LS-451PA może w znaczący sposób ograniczyć przebicie włókna szklanego na laminacie, może pomóc w produkcji laminatu z wyraźnie lepszym wykończeniem powierzchni - informuje producent tej żywicy.

Czytaj więcej: żywice 56 Rynek 830

brak
 

Surowce i urządzenia do produkcji kompozytów chemoutwardzalnych, żywice, żelkoty, maty i włókna szklane, wypełniacze

Polska