Przegląd żywic poliestrowych

DSM Composite Resins
Na koniec koniecznie trzeba się zatrzymać przy firmie DSM Composite Resins. Jest to największy europejski producent nienasyconych żywic poliestrowych. Co ciekawe kilka dni temu poinformował on o podniesieniu ceny na wszystkie rodzaje swoich żywic. Podwyżka to 70 euro za tonę. Oczywiście wytwarzane przez DSM produkty można spotkać także na naszym rynku. Ich dystrybucją zajmuje się spółka Baltazar Kompozyty, która jest jej wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski.

Na szerokie portfolio żywic tego międzynarodowego giganta składają się m.in. takie marki jak Palatal i Synolite.

Palatal są nienasyconymi żywicami poliestrowymi, rozpuszczonymi w styrenie, opartymi na kwasie ortoftalowym i standardowych glikolach. Zawierają czynnik obniżający emisje styrenu oraz czynnik tiksotropowy.

Dla przykładu żywica Palatal U 570 TV-01 V idealnie nadaje się do przetwórstwa metodą laminowania ręcznego i natrysku. Jest przeznaczona do produkcji cienkich laminatów oraz laminatów o zmiennej grubości, dochodzącej do 10 mm.

fabryka koncernu DSM w Holandii

Wyróżnia się tym, że bardzo łatwo przesącza zbrojenie podczas laminowania i nie ma tendencji do spływania z nachylonych powierzchni. Ponadto dysponuje niską emisją styrenu, co w konsekwencji redukuje narażenie na styren w miejscu pracy. Dobrą przyczepność, czyli to co cechuje ten produkt, uzyskuje się wtedy, gdy laminowanie następnej warstwy odbywa się w ciągu 24 godzin po nałożeniu pierwszej warstwy, a dodatkowo na powierzchni laminatu nie ma zbyt dużo żywicy. W przeciwnym razie konieczne jest szlifowanie powierzchni laminatu.

Warto też wiedzieć, że tę żywicę normalnie dotwardza sie do powierzchni suchej. Jak jednak informuje producent możliwe jest, że powierzchnia laminatu może nie być całkowicie utwardzona. Aby więc zapewnić całkowite dotwardzenie można dodać odpowiednie dodatki, np. w postaci korektora parafinowego.

Kolejna z żywic DSM - Synolite, to rodzina wstępnie przyspieszonych, tiksotropowych żywic poliestrowych DCPD o niskiej lepkości, średniej reaktywności, z zawartością promotora. Typ ten stworzono do nakładania ręcznego i rozpylania w celu wyprodukowania laminatów konstrukcyjnych o wysokiej wydajności. Żywica wykazuje bardzo dobre właściwości wysycania i impregnowania włókien. Z powodu niskiego wydzielania ciepła, dobrego utwardzania w całej masie i względnie niewielkiego skurczu, żywica pozwala na wykonywanie grubych laminatów w jednym cyklu.

Czytaj więcej: żywice 56 Rynek 831

brak
 

Surowce i urządzenia do produkcji kompozytów chemoutwardzalnych, żywice, żelkoty, maty i włókna szklane, wypełniacze

Polska