Przemysł tworzyw sztucznych w Turcji nadal rośnie

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w Turcji, przemysł tworzyw sztucznych kontynuował tendencję wzrostową, udowadniając raz jeszcze swoją siłę i odporność. Ostatnie miesiące były bez wątpienia trudne dla wszystkich przemysłowców. Gdyby nie spowolnienie gospodarcze, nasze wyniki byłyby jeszcze lepsze. Nasze prognozy wskazują, że w drugiej połowie 2018 roku rentowność będzie niższa niż w roku poprzednim. Istnieje również ryzyko, że otoczenie inwestycyjne zwróci się w kierunku negatywnym. Branża tworzyw sztucznych będzie nadal dążyć do wzrostu zatrudnienia i gospodarki, pomimo wszelkich trudności - powiedział przewodniczący PAGEV Yavuz Eroğlu.

Okazją do przyjrzenia się bieżącej kondycji tureckiego przemysł tworzyw sztucznych będą z pewnością branżowe targi Plast EurAsia, które już 5 grudnia rozpoczynają się w Centrum Targowo Wystawienniczym Tüyap w Stambule. W zeszłym roku na ponad 120 tysiącach metrów kwadratowych wystawiło się ponad 1000 firm z 43 krajów. Niestety, jak wynika z informacji udzielonych nam przez organizatorów, zabraknie w nich przedstawicieli branży tworzywowej z Polski.

- Miejsce, w którym odbywają się targi, to styk Europy i Azji. Szczególne znaczenie tej wystawy przejawia się przede wszystkim w możliwości nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami z egzotycznych, z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw, ale też i prężnie rozwijających się rynków - mówi Jakub Mączka, prezes Hurmak Polska, tureckiego producenta wtryskarek.

W ostatnich kilku latach firma dynamicznie rozwija zagraniczną sieć sprzedaży przede wszystkim w krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Hurmak posiada swoich dystrybutorów w Rumunii, na Węgrzech oraz oddział w Polsce.

Pomimo podwojenia przez Waszyngton ceł na turecką stal i aluminium, co spowodowało gwałtowny spadek notowań tureckiej liry, Turcja nadal należy do grona najszybciej rozwijających się gospodarek. Turecka gospodarka należy do największych partnerów handlowych Unii Europejskiej. Wartość handlu dwustronnego wynosi 140 mld euro rocznie. Obroty handlowe pomiędzy Polską i Turcją osiągnęły na koniec 2017 roku poziom ok. 6 mld Euro.

Turecki przemysł chemiczny zatrudnia około 200 tysięcy ludzi, zaś sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych o zdolnościach przetwórczych sięgających 9 mln ton, zajmuje szóste miejsce pod względem wielkości produkcji na świecie i drugie w Europie.

Jacek Leszczyński
Zdjęcie: pnTurkey